Jak wybrać konto firmowe

Jak wybrać konto firmowe

Dobre konto bankowe dla przedsiębiorstwa, to niezbędne narzędzie do prawidłowego funkcjonowania działu finansowego. Wybór musi być dobrze przemyślany, gdyż w przeciwieństwie do konta prywatnego, zmiana numer rachunku firmowego pociąga za sobą szereg zmian w dokumentach i urzędach oraz rozsyłania informacji do kontrahentów. Przede wszystkim trzeba rozważyć różne możliwości, żeby mieć pewność, ze konto spełnia nasze wymagania, a także odpowiedzieć sobie na szereg pytań. Na pewno nie należy sugerować się chwytliwymi reklamami.

Czy wystarczy oddział wirtualny

W dzisiejszych czasach większość transakcji dokonywanych jest online, natomiast wpłat i wypłat pieniędzy można dokonywać we wpłatomatach i bankomatach. Wirtualne oddziały mają także swoje infolinie i zatrudnionych, wyspecjalizowanych pracowników. Jednak przy dużych obrotach, bank online może być niewystarczający. Poza tym wiele osób woli porozmawiać ze specjalistą osobiście.

Konto złotówkowe czy walutowe

Jeśli twoja firma współpracuje jedynie z placówkami polskimi, potrzebne ci będzie konto złotówkowe. Coraz więcej przedsiębiorstw jednak posiada kontrahentów w różnych częściach Europy czy świata. Są firmy, które mają kontrahentów zarówno w Polsce jak i zagranicą, mimo to, preferują przelewy w jednolitej walucie obcej, aby uniknąć wysokich kosztów przewalutowania. Ponadto, przelewy zagraniczne są przeważnie droższe, niż krajowe. Warto na to zwrócić uwagę przy wybieraniu rachunku.

Możliwości kredytowania

Jeśli zakładając rachunek, jako priorytet stawiasz możliwość zaciągnięcia kredytu na rozwój firmy, bądź ostrożny. Może się okazać, że lepiej wybrać na początku mniejszy kredyt i szybciej go spłacić z mniejszymi odsetkami, niż zaciągnąć od razu bardzo duży kredyt, ze spłatą którego możemy mieć za kilka lat problem.

Jak wybrać konto firmowe

Każdy chciałby mieć konto jak najtańsze, oferujące maksimum możliwości. Jest to jednak trudne do zrealizowania. Przede wszystkim, przed podpisaniem umowy, należy ją dokładnie przeczytać i wątpliwości rozwiać jeszcze przed ostateczną decyzją. Darmowe konta firmowe nie istnieją (oczywiście możemy mieć darmowe pewne aspekty związane z prowadzeniem rachunku. Raz jest ich więcej, raz mniej – wszystko zależy od banku). Nawet przelewy, które są w większości darmowe dla kont prywatnych, są płatne przy kontach firmowych. Pytanie: ile? Czy już za pierwszy przelew, czy też jest jakaś liczba darmowych transakcji. Mimo to, trzeba przekalkulować, czy lepiej płacić mniej za każdy transfer, czy mieć 100 darmowych przelewów, a kilka następnych drastycznie podniesie koszty posiadania rachunku. Kolejną istotną kwestią jest oprocentowanie kapitału. Jeśli jest spory, lepiej dla ciebie. Ważną sprawą są też  przelewy do ZUS czy US. Są one regularne i przeważnie kosztują. Jednak są banki, które oferują darmowe przelewy do tych instytucji, a pobierają opłaty za inne transakcje. Warto zwrócić na to uwagę. Podobnie jest z wypłatami z bankomatów.

Wybór nie jest prosty, na szczęście pomóc może nam ranking kont firmowych  https://www.mala-firma.pl/ranking-kont-firmowych. W ten szybki sposób porównamy ze sobą oferty kont firmowych i z pewnością znajdziemy coś dla siebie.

Dodaj komentarz