Jak szkolić pracowników poprzez zabawę?

Jak szkolić pracowników poprzez zabawę?

Już 50% polskich firm organizuje szkolenia i imprezy integracyjne dla zatrudnionych pracowników. Trend na wspieranie budowania odpowiednich relacji pomiędzy personelem przyszedł do nas z USA – tam na tego rodzaju aspekty uwagę zwraca niemalże każda firma. Cieszy ten fakt, bo widać wyraźnie, że minęły już czasy, w których typowym stylem zarządzania był ten autorytarny. Dzisiaj rządzi demokratyczny model współpracy na różnych szczeblach zawodowych i dba się o należyte warunki w miejscu zatrudnienia. Już dawno udowodniono, że doceniony pracownik, który może wyrażać własne zdanie, ale też stale rozwijać się w strukturach firmy, jest lepiej zmotywowany, a tym samym docelowo przyczyni się do generowania większych zysków.

Przedstawiamy najczęściej realizowane wydarzenia, które mają nie tylko dokształcać pracowników, ale też integrować ich i dostarczać moc rozrywki, dzięki której ci staną się odprężeni i naładowani nową energią.

Imprezy integracyjne

Czy wiesz, że do firm, które regularnie organizują imprezy integracyjne, trafia nawet dwa razy więcej CV niż o tych, które takich wydarzeń nie mają w swoich planach? Okazuje się, że dla pracowników jest to forma bonusów, z których chętnie korzystają.

Imprezy integracyjne mogą mieć charakter wyjścia do restauracji, na kręgle czy koncert. Może to być bankiet albo kilka godzin relaksu w SPA. Najchętniej pracownicy biorą jednak udział w kilkudniowych wyjazdach. To świetna opcja, by odpocząć, zregenerować się, pobawić, lepiej poznać i czegoś nauczyć. Takie wyjazdy łączą naukę wraz z zabawą. Organizowana jest na przykład gra szkoleniowa dla wszystkich działów, a po niej jest czas na swobodną imprezę.

Szkolenia zawodowe

Okazuje się, że kwalifikacje pracowników można zwiększać także poprzez zabawę. Pomijamy oczywiście szkolenia twarde, które pozwalają zdobywać techniczną wiedzę oraz umiejętności, ale mówimy o szkoleniach miękkich, które są wybierane równie chętnie.

Podczas szkoleń miękkich, czyli otwartych udaje się wpływać na kompetencje pracowników, zmieniać ich relacje, zaangażowanie, nastawienie do pracy czy zachowania, które dla charakteru wykonywanych zadań mają być właściwe. Podczas szkoleń twardych budowane są więzi pomiędzy pracownikami, poprawiana ich współpraca, pobudzana zdrowa rywalizacja, ale też chęć niesienia pomocy, poczucie odpowiedzialności za zespół i podejmowane decyzje. Nie ma też wątpliwości, że podczas takich wydarzeń pracownicy mają szansę się poznać, a ta wiedza pozwoli im jeszcze lepiej wykonywać zawodowe obowiązki.

Dzisiaj jedną z popularniejszych form szkoleń w charakterze zabawy jest gra szkoleniowa. Już dawno udowodniono przecież, że nauka poprzez zabawę to najlepszy sposób na zdobywanie wiedzy, umiejętności i kompetencji oraz utrwalanie określonych zachowań.

Dodaj komentarz