Czym jest CEIDG  i jak z niej korzystać? 

Czym jest CEIDG  i jak z niej korzystać? 

Chcesz otworzyć własną działalność? Nie wiesz, jak zarejestrować firmę? Wszystkie te rzeczy wykonuje się z poziomu systemu elektronicznego CEIDG. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej gromadzi dane o wszystkich przedsiębiorcach prowadzących działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej. To właśnie tutaj musisz zarejestrować swoją działalność. Zobacz, czym dokładnie jest CEIDG i jak z niej korzystać. 

Czym jest CEIDG? 

CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to specjalny rejestr i wykaz działalności gospodarczej. System ten umożliwia sprawdzenie informacji o przedsiębiorstwach, a także założenie firmy, lub też jej zakończenie, zawieszenie, czy wznowienie.  Dzięki temu systemowi wszystkie dane są zgromadzone w jednym miejscu. Tym sposobem przedsiębiorcy mogą szybciej i sprawniej załatwiać sprawy urzędowe. Warto przy tym wiedzieć, że jest to w pełni elektroniczny rejestr. Możemy w nim sprawdzić pełen wykaz przedsiębiorców, którzy działają w Polsce. Ponadto każda osoba fizyczna, która zakłada w kraju działalność gospodarczą jest zobowiązana do wpisania się do bazy CEIDG https://biurospolki.pl/CEIDG/.

Rejestr działalności gospodarczych CEIDG skierowany jest głównie do przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą, a także do osób, które chcą taką założyć. W bazie danych możesz również znaleźć informacje na temat firm i przedsiębiorstw, nawet jeśli sam nie jesteś przedsiębiorcą.  

Jak korzystać z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej? 

W CEIDG możemy odszukać nie tylko daną firmę, ale również informacje o koncesjach, licencjach, zezwoleniach i wpisach do rejestru działalności regulowanej. Co więcej, rejestr CEIDG zawiera także białą listę podatników VAT. Czym ona jest? Jest to elektroniczny wykaz podmiotów gospodarczych zarejestrowanych jako podatnik VAT. Dzięki temu możesz w szybki sposób zweryfikować wiarygodność kontrahenta. A jak zarejestrować działalność gospodarczą? 

Przede wszystkim musisz złożyć wniosek CEIDG-1. Służy on najczęściej do rejestracji nowo założonej działalności gospodarczej, ale ma także inne zastosowanie. Za jego pomocą możemy także zgłosić do urzędu zmiany dotyczące danych firmy, decyzje o zawieszeniu, wznowieniu, czy zlikwidowaniu prowadzonej działalności. Do systemu możemy zalogować się za pośrednictwem adresu e-mail oraz wybranego przez nas hasła, albo z pomocą Profilu Zaufanego lub e-dowodu.  

Dodaj komentarz