Ostatnie kilkanaście miesięcy było bardzo trudne dla polskich przedsiębiorców. Wielu z nich napotkało na poważne problemy finansowe – i to nie ze swojej winy, a ze względu na czynniki całkowicie od nich niezależne. Nie oznacza to jednak, że należy się poddawać. Są bowiem pewne rozwiązania, z których można skorzystać w takich sytuacjach, aby potencjalnie pozbyć się problemu i odzyskać płynność finansową.
Jednym z nich są tak zwane pożyczki płynnościowe udzielane z funduszy Unii Europejskiej. Na czym one polegają i czy rzeczywiście mogą pomóc postawić firmę na nogi? Kto może, a kto nie może z nich skorzystać? Wszystkiego dowiecie się, czytając dalej ten artykuł!
Czym są pożyczki płynnościowe i jak mogą pomóc firmie?
Tytułowe pożyczki płynnościowe to nic innego, jak pożyczki udzielane na pokrycie bieżących wydatków firmowych w celu przywrócenia i utrzymania płynności finansowej przedsiębiorstwa. Unia Europejska oferuje tego typu pożyczki na specjalnych warunkach. Znacznie korzystniejszych niż te, które można znaleźć w bankach komercyjnych. Dzieje się tak dlatego, że priorytetem UE jest nie zarobek na odsetkach, a wsparcie przedsiębiorców w trudnym okresie.
Upadek przedsiębiorstw oznaczałby utratę miejsc pracy przez wiele osób i na dłuższą metę źle wpływałby na gospodarkę Polski, a więc w rezultacie również całej Unii Europejskiej. W interesie tej organizacji jest więc przeciwdziałanie bankructwu przedsiębiorstw, które dotychczas funkcjonowały bardzo dobrze, a w kłopoty wpadły nie ze swojej winy.
Na korzystne warunki pożyczek płynnościowych składają się przede wszystkim niskie oprocentowanie, długi okres spłaty i wysoka kwota zobowiązania. Ta ostatnia jest zależna od obrotów przedsiębiorstwa. Mniejsze podmioty mogą otrzymać do kilkuset tysięcy złotych, a duże nawet do kilku milionów złotych, co powinno wystarczyć do postawienia firmy na nogi.
Dzięki pożyczkom płynnościowym można sfinansować między innymi takie wydatki, jak wynagrodzenia pracownicze, zakup towarów i pół-produktów, opłacenie rachunków, uregulowanie podatków i składek i nie tylko. Krótko mówiąc, można zapewnić dalsze funkcjonowanie firmy, bez przerw spowodowanych na przykład brakiem pół-produktów niezbędnych do produkcji sprzedawanych towarów.
Kto może skorzystać z pożyczek płynnościowych?
Pożyczki płynnościowe dedykowane są przedsiębiorcom z bardzo wielu branż, od niewielkich firm, po duże podmioty. Nie ma również ograniczenia w zakresie formy prawnej, a więc z finansowania mogą skorzystać zarówno spółki akcyjne, jak i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy komandytowe.
Szczególnie wartą uwagi kwestią jest ta dotycząca wpisów w BIK-u i rejestrach dłużników. W przypadku wielu innych form finansowania opóźnienia w spłacie bieżących długów uniemożliwiają otrzymanie pozytywnej decyzji, ale nie w tym przypadku – o ile spełnione zostaną pewne warunki.
Konkretnie konieczne jest, aby ewentualne opóźnienia powstały po wybuchu pandemii i były bezpośrednio z nią związane (np. obostrzenia uniemożliwiały lub ograniczały możliwość prowadzenia działalności, co przełożyło się na mniejsze dochody i problemy z opłaceniem wszystkich rat).