Jak z sukcesem otworzyć własną firmę?

Jak z sukcesem otworzyć własną firmę?

Wiele osób, które zmęczone są pracą na etacie, myśli o otwarciu własnego biznesu. Z drugiej jednak strony coraz częściej można usłyszeć, że małe, niedoinwestowane firmy upadają już po pierwszym roku działalności. Jak więc z sukcesem otworzyć własną działalność gospodarczą?

Zbadanie rynku

Na początku warto zastanowić się, na jakim dokładnie rynku będziemy działać i jakie są jego potrzeby. Mowa tutaj między innymi o popycie na towary i usługi, jaki prezentują klienci. Oczywistym jest, że na osiedlu, które zamieszkiwane jest głównie przez osoby starsze, nie otworzymy sklepu z zabawkami czy ubrankami dla dzieci. Szczególnie powinni uważać przyszli przedsiębiorcy, którzy chcą wprowadzać na lokalny rynek innowacyjne produkty lub usługi. Te bowiem najczęściej przyjmują się w środowisku ludzi młodych, ewentualnie także w wieku średnim, którzy ciekawi są nowości. Niemniej jednak biznes oparty na innowacjach może nie przynieść oczekiwanych korzyści w środowiskach konserwatywnych. Co więcej, potencjalni przedsiębiorcy muszą również sprawdzić, z jak dużą konkurencją będą musieli się zmierzyć, aby pozyskać i utrzymać przy sobie klienta. Co do zasady, nie warto otwierać kawiarni, jeśli w pobliżu znajduje się ich już kilka. To samo dotyczy każdego innego punktu usługowego lub handlowego. Choć zbadanie rynku, przynajmniej w stopniu podstawowym, jest niezbędne, to wielu przedsiębiorców o nim zwyczajnie zapomina. Wszystko dlatego, że wiele osób planuje działać nie na skalę przynajmniej ogólnokrajową, jak nie międzynarodową. Niemniej jednak nie można zapominać o tym, że pozyskać klienta będzie nam najłatwiej na rynku lokalnym, przynajmniej na początek.

Dobór źródeł finansowania

Każda działalność gospodarcza potrzebuje pewnych źródeł finansowania, które zapewnią jej płynność. Przedsiębiorcy najczęściej decydują się finansować swój biznes za pomocą własnych oszczędności. Niemniej jednak warto uświadomić sobie, że koszty prognozowane bardzo często są niższe, niż rzeczywiste koszty, które przyjdzie nam ponieść. W związku z tym warto mieć swego rodzaju poduszkę finansową, która zapewni nam stabilność w momencie, gdy oszczędności się skończą, a biznes nie zacznie jeszcze przynosić oczekiwanych przychodów. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z różnego rodzaju programów dofinansowujących lub dotacji. Część z nich ma charakter bezzwrotny, o ile nasza firma utrzyma się na rynku przez określony czas. Jeżeli nie mamy możliwości otrzymania dofinansowania, to możemy postarać się o kredyt bankowy bądź pożyczkę. Młodym przedsiębiorcom trudniej jest otrzymać kredyt, niż tym, którzy działają na rynku od dłuższego czasu. Niemniej jednak nie jest to całkowicie niemożliwe. Przedsiębiorca będzie musiał dodatkowo ubezpieczyć zobowiązanie kredytowe bądź wykorzystać inną formę jego zabezpieczenia, na przykład poręczenie. Aby uzyskać kredyt, musimy przedstawić w banku biznesplan, który zostanie oceniony przez analityków finansowych. Gdy nawiążemy już pewne relacje biznesowe i zdobędziemy klientów, będziemy mogli skorzystać z faktoringu. Polega on na wcześniejszym wykupieniu faktur sprzedażowych przez firmę faktoringową. Dzięki temu nie musimy czekać, aż klient dokona zapłaty za zakupiony towar lub wykonaną usługę. W praktyce przedsiębiorcy mogą sięgać do różnych źródeł finansowania – problemem jest jednak fakt, iż wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z owej możliwości, bazując jedynie na posiadanych środkach własnych. Właściciele firm muszą pamiętać, że najważniejsze jest zachowanie płynności finansowej zarówno w krótkim, jak i długim okresie czasu. Płynność przejawia się w możności regulowania swoich zobowiązań finansowych.

Wybór formy prawnej prowadzonej działalności

Prawo zezwala nam na wybór formy, w jakiej będziemy prowadzili własną działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Z ich punktu widzenia jest to jedna z najtańszych form, niemniej jednak nie oddziela ona osoby właściciela od firmy. Oznacza to, że zobowiązania finansowe firmy będą zobowiązaniami właściciela, a więc mogą być one egzekwowane z jego własnego majątku. Możemy również prowadzić firmę w formie spółki osobowej bądź spółki prawa handlowego. Charakterystykę wszystkich form prawnych można znaleźć w różnego rodzaju opracowaniach naukowych, a także w internecie. Niemniej jednak wiele osób, już na tym etapie, może potrzebować pomocy dobrego prawnika. Zwykle bowiem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że forma, w jakiej prowadzona jest działalność, może na przykład wykluczać możliwość zastosowania preferencyjnych sposobów opodatkowania. Zakładając działalność gospodarczą, warto myśleć perspektywicznie. Przekształcenie jednej formy w drugą, wraz z rozwojem firmy, może okazać się problematyczne, chociażby z księgowego punktu widzenia.

Wybór formy opodatkowania

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest płacić podatek od osiągniętych dochodów (bądź w wyjątkowych przypadkach od osiągniętych przychodów). Obecnie mamy do wyboru kilka form opodatkowania. Należą do nich: karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, skala podatkowa, podatek liniowy. Karta podatkowa oraz ryczałt dedykowane są jedynie osobom, które nie osiągnęły pewnych limitów przychodów w skali roku oraz spełnią wymogi ustawowe. Ze skali podatkowej oraz podatku liniowego może skorzystać każdy, choć w przypadku podatku liniowego napotykamy pewnego rodzaju ograniczenia. Wybór formy opodatkowania nie jest decyzją, którą podejmujemy na cały okres życia firmy. Wręcz przeciwnie – wybraną formę można zmienić wraz z początkiem nowego roku podatkowego. Niemniej jednak warto cały czas pamiętać o tym, że podatek dochodowy musimy płacić oraz robić wszystko, aby w danym roku zapłacić go jak najmniej. Co więcej, przedsiębiorcy muszą zdecydować, czy chcą być podatnikami podatku VAT – choć oczywiście w pewnych przypadkach zostaną nimi bez względu na to, jaka jest ich wola. Warunkują to bowiem przepisy prawa podatkowego. Pamiętajmy, że choć podatek VAT postrzegany jest w społeczeństwie negatywnie, z teoretycznego punktu widzenia ma być on neutralny dla przedsiębiorcy. Dodatkowo w niektórych przypadkach naprawdę opłaca się zostać czynnym podatnikiem VAT. Inni przedsiębiorcy chętnie bowiem nawiązują współpracę z firmami, które jak oni, płacą VAT. Okazuje się więc, że zarówno wybór formy opodatkowania, jak i podjęcie decyzji dotyczącej tego, czy zostaniemy podatnikami VAT , czy też nie, nie są proste. Wiele osób potrzebuje porady doświadczonego doradcy podatkowego albo przynajmniej księgowego, aby podjąć dobre dla siebie decyzje. Podczas konsultacji warto również zapytać o składki ZUS. Co do zasady, musi je opłacać każdy przedsiębiorca, który nie jest zatrudniony na etacie. Niemniej jednak wielu z nas ma prawo do preferencyjnego ZUS-u, co pozwoli nam – przynajmniej na początek – sporo zaoszczędzić.

Pierwszy okres strat

Osoby, które zakładają własną działalność gospodarczą, marzą o tym, aby sporo dzięki niej zarobić. Niestety, bardzo często wierzą one w mit przedsiębiorcy, któremu pieniądze same wpadają do kieszeni tylko dlatego, że posiada on swoją firmę. Nic bardziej mylnego, szczególnie w pierwszym okresie prowadzenia działalności gospodarczej. Wtedy bowiem powinniśmy się przygotować nie na zyski, a na straty. Czasami mogą być one naprawdę dotkliwe. Z czego wynikają owe straty? Otóż przez pierwszych kilka miesięcy boleśnie będziemy odczuwać skutki dokonanych inwestycji – zakupu sprzętu czy innych akcesoriów, które są nam niezbędne do pracy. Dodatkowo w tym czasie nie będziemy mieli zbyt wielu klientów – ostatecznie dopiero wtedy będziemy ich zdobywać. Gdy nie ma klientów, nie ma też przychodów. Koszty natomiast pozostają na wysokim poziomie – stąd właśnie straty zamiast zysków. Jak długo może potrwać “okres niedoli”? Zasadniczo nie ma konkretnych widełków czasowych – niektórzy zaczną zarabiać po dwóch lub trzech miesiącach, inni dopiero po roku. Wszystko zależy od branży i rynku, na jakim działamy, a także od efektywnej reklamy. To właśnie dlatego wiele firm zamyka się jeszcze zanim będą świętować rocznicę swojej działalności – ich właściciele nie są przygotowani na straty ani mentalnie, ani finansowo. Musimy bowiem posiadać odpowiednią poduszkę finansową, która pozwoli nam zachować płynność w okresie, gdy jeszcze nie będziemy “na plusie”. Jak przetrwać okres strat finansowych? Poza wymienionym wyżej zabezpieczeniem, należy przygotować się do nich mentalnie. Ponadto nie zniechęcajmy się, zachowajmy motywację i chęć do pracy. Choć okres strat bywa bardzo demotywujący, nie powinien spowodować, że zdecydujemy się zamknąć firmę.

Reklama na start

Potocznie mówi się, że to reklam jest dźwignią handlu. W tym powiedzeniu jest sporo prawdy, dlatego też warto zainwestować w odpowiednią reklamę już od samego początku istnienia naszej firmy. W dzisiejszych czasach najlepiej sprawdzi się reklama internetowa – to właśnie w sieci najwięcej osób poszukuje towarów lub usług. Każdy przedsiębiorca powinien więc zadbać o własną stronę internetową, a także prowadzić profil firmowy w mediach społecznościowych. Tego rodzaju działania na początek powinny wystarczyć, a co więcej nie wiążą się one z koniecznością ponoszenia dużych kosztów. Warto jednak zgłosić się do specjalisty, który pomoże nam pozycjonować naszą stronę internetową. Dziś trzeba ją nie tylko posiadać, ale również zadbać o to, aby znalazła się ona na jak najwyższych pozycjach w wyszukiwarkach. Młodzi przedsiębiorcy bardzo często bagatelizują kwestię reklamy, sądząc, że w ich przypadku zadziała poczta pantoflowa. Niestety, czasy, gdy taka forma reklamy miała się całkiem dobrze, już dawno minęły. Dodatkowo przedsiębiorcy często myślą, że reklama na start nie jest im potrzebna. Tymczasem jest dokładnie na odwrót – w jaki inny sposób potencjalni klienci mieliby dowiedzieć się o tym, że powstała nowa firma, która oferuje danego typu towary lub usługi? Pamiętajmy, że dobra i efektywna reklama wcale nie musi pociągać za sobą dużych kosztów, które właśnie na początku najbardziej staramy się ograniczyć.

Dodaj komentarz