Obróbka metali – na czym polega i kiedy z niej korzystamy?

Obróbka metali – na czym polega i kiedy z niej korzystamy?

Rozwój technologiczny, jaki możemy dziś zaobserwować w przemyśle, gwarantuje mnóstwo możliwości. Jedną z odnóg przemysłu ciężkiego jest obróbka metali. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zapewnia ona rewelacyjne pod względem precyzji efekty. Na czym dokładnie polega proces obróbki metali i w jakich sytuacjach znajduje on zastosowanie?

Ludzkość od wieków zajmuje się obróbką metali. Prymitywne narzędzia zostały dzisiaj jednak zastąpione profesjonalnymi maszynami, które pozwalają otrzymywać z metalu najróżniejsze kształty w błyskawicznym tempie. Powstające z ich użyciem przedmioty są dokładne i precyzyjne. Co więcej, współcześnie obróbka metali nie opiera się wyłącznie na jednej metodzie. Do dyspozycji mamy wiele różnych technik, które dobiera się na podstawie efektów, jakie chcemy z ich pomocą osiągnąć. Trzy główne kategorie obróbki metali to skrawanie, obróbka plastyczna oraz obróbka cieplna. Na czym polegają poszczególne techniki? W jakich przypadkach obróbka metali jest przydatnym procesem?

W jaki sposób może przebiegać obróbka metali?

Używane dzisiaj techniki obróbki metali stosowane są przede wszystkim w celu uzyskania pożądanego kształtu metalowych elementów czy zmiany ich wymiarów. Takie rezultaty możemy osiągnąć m.in. z pomocą skrawania, które polega na wykrojeniu z metalu elementu o określonych wymiarach. Przykładowe techniki skrawania to m.in. frezowanie, szlifowanie, czy obróbka metali CNC. Nadanie określonego kształtu następuje w wyniku obróbki plastycznej, m.in. gięcia, kucia czy tłoczenia. Ostatnia kategoria to obróbka cieplna, podczas której możemy np. nasycać metal pierwiastkami, usuwać naprężenia lub redukować twardość materiału.

Zastosowanie obróbki metali

Obróbka metali kojarzy się przede wszystkim z nadawaniem określonego kształtu metalowym elementom. Podczas tego procesu możemy jednak również modyfikować nieco ich właściwości oraz strukturę. Niektóre techniki sprawiają, że metal staje się o wiele bardziej trwałym materiałem odpornym na uszkodzenia. Z pomocą obróbki metali możemy zabezpieczyć przedmioty przed korozją, a także chronić je przed działaniem kwasów czy wysokiej temperatury. 

Gdzie stosuje się obróbkę metali? Wszędzie tam, gdzie następuje produkcja różnorodnych konstrukcji metalowych. Z pomocą różnorodnych technik obróbki metalu przygotowywane są części niezbędne w motoryzacji, a także maszynach rolniczych czy budowlanych. Stworzone z metalu elementy otaczają nas tak naprawdę na każdym kroku. Każdy pręt, każda śrubka, każdy łańcuch powstał dzięki nowoczesnym technikom obróbki metali.

Dodaj komentarz