Jak sprawdzić firmę po NIP? – sprawdź swojego kontrahenta!

Jak sprawdzić firmę po NIP? – sprawdź swojego kontrahenta!

Jak sprawdzić firmę po NIP? – sprawdź swojego kontrahenta!

Prawidłowa weryfikacja firmy to ważny krok, ponieważ może uchronić nas od nawiązania współpracy z nieuczciwym lub niewypłacalnym kontrahentem. Jak sprawdzić informacje o firmie na podstawie numeru NIP? Zweryfikuj klienta lub zleceniodawcę, aby uniknąć późniejszych komplikacji!

Jak sprawdzić firmę po NIP?

Numer Identyfikacji Podatkowej pozwala odnaleźć wszelkie najistotniejsze informacje na temat danej firmy. W tym celu należy odwiedzić stronę internetową Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem www.ceidg.gov.pl. Po kliknięciu w ikonę z trzema poziomymi liniami otworzymy menu strony, w którym znajduje się pozycja o nazwie “Wyszukiwarka firm”. Tam w oparciu o numer NIP, jak i inne dane, w tym, chociażby REGON, możemy odnaleźć interesujące nas przedsiębiorstwo. Baza danych CEIDG zawiera wszystkie dane firmy, wliczając w to imię i nazwisko właściciela (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej), adres, numery PKD, określające obszar działalności, czy datę założenia przedsiębiorstwa.

Czym jest numer NIP?

Pod tajemniczym skrótem NIP znajduje się Numer Identyfikacji Podatkowej, czyli specjalny kod, który jest wykorzystywany do identyfikacji podatników. Zasadniczo wspomniany numer potrzebny jest przede wszystkim organom podatkowym, które na jego podstawie mogą przetwarzać dane podmiotów, które podlegają obowiązkowi podatkowemu. W praktyce, jak pokazuje powyższy akapit, indywidualnie nadany numer NIP możemy wykorzystać także w innych celach. Na jego podstawie możliwe jest odnalezienie szczegółowych danych, w tym adresowych danego przedsiębiorstwa. Numer NIP jest obowiązkowym identyfikatorem dla osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą. Dziesięciocyfrowy kod przydzielany jest automatycznie w momencie rejestracji firmy. Posiadanie numeru NIP jest wyjątkowo ważne, ponieważ należy umieszczać go na fakturach oraz dokumentach finansowych przedsiębiorstwa.

Jak znaleźć numer NIP firmy?

Indywidualny Numer Identyfikacji Podatkowej można sprawdzić w wyszukiwarce CEIDG. Strona internetowa Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pozwalają odszukać dane firmy, podając jeden z następujących kryteriów:

  • numer NIP,
  • numer REGON,
  • numer KRS,
  • rodzaj działalności (kod PKD),
  • nazwa firmy,
  • imię właściciela firmy,
  • nazwisko właściciela,

lub w oparciu o dane adresowe, takie jak województwo, powiat, gmina, miejscowość, czy ulica i numer lokalu, w którym znajduje się miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak sprawdzić firmę po NIP? – podsumowanie

Na podstawie numeru NIP możemy uzyskać potrzebne informacje na temat przedsiębiorstwa, wliczając do tego grona między innymi dane właściciela, zakres prowadzonej działalności (kody PKD), czy też dane adresowe. Dużą zaletą jest fakt, że wspomniane informacje możemy uzyskać w ciągu zaledwie kilkudziesięciu sekund poprzez stronę internetową Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W ten sposób w bardzo krótkim czasie możemy uzyskać potwierdzenie, że dany kontrahent faktycznie jest legalnie działającym podmiotem z zarejestrowaną działalnością gospodarczą.

Dodaj komentarz