Precyzyjne wycinanie laserowe blach – na co zwracać uwagę?

Precyzyjne wycinanie laserowe blach – na co zwracać uwagę?

Blacha, jako wyrób hutniczy jest często stosowanym produktem w różnych branżach – szczególnie budownictwie oraz przemyśle. W zależności od jej rodzaju i grubości sprawdzi się doskonale jako element schodów, mostu, różnych budynków, zadaszeń, a nawet statków, czy motoryzacji.

Zanim jednak blacha stanie się elementem jakiejkolwiek konstrukcji lub rzeczy, musi zostać wycięta do pożądanego wymiaru i kształtu. W uzyskaniu precyzji pomoże wycinanie laserowe, które jest obecnie najdokładniejszym i najszybszym sposobem na pocięcie blachy oraz różnych innych materiałów.

Na czy polega wycinanie laserowe?

Laserowa obróbka metali to coraz popularniejsza metoda stosowania głównie w przemyśle, w którym kluczowe jest precyzyjne wycięcie różnych wyrobów metalurgicznych. Idealne cięcie do pożądanego rozmiaru i kształtu jest możliwe dzięki wiązce lasera, które pełni rolę ostrza. Sam laser to jednak za mało, aby uzyskać idealny produkt. Równie ważne są lustra i soczewki urządzenia, jak i również odpowiednia temperatura. Jej odpowiednia wysokość spowoduje topnienie metalu, a to wpłynie na precyzję cięcia laserowej wiązki.

wycinanie laserowe

Obecnie trudno znaleźć bardziej skuteczną metodę obróbki i cięcia metali o różnej grubości. Rozmiar cienkiej wiązki lasera może dochodzić nawet do mikrometra i bez problemu docierać do trudno dostępnych miejsc. Krawędzie blach, czy innych metali pozostają po takim cięciu niezwykle równe. Jest to efektem tego, że urządzenie z wiązką lasera dodatkowo wydmuchuje stopiony metal, a to z kolei zapobiega jego utlenianiu w miejscu cięcia. Dzięki temu w krótkim czasie możliwe jest pocięcie wielu, różnych metalowych elementów, bez obawiania się o powstałe nierówności. Kluczowe jest wprowadzenie w ustawienia maszyny odpowiednich parametrów, które zostaną niemal natychmiast zastosowane.

Laserowe cięcie blach laserem CNC – wysoki poziom precyzji

Spośród dostępnych na rynku laserów, to właśnie laser CNC cieszy się sporym zainteresowaniem, ponieważ pozwala uzyskać niepowtarzalną precyzję cięcia. W zależności do ustawień urządzenie używa wiązkę promieniową, która topi bądź przy innych parametrach topi i odparowuje cienką warstwę metalu. W celu zwiększenia precyzji urządzenie stosuje również gaz techniczny o dużej czystości, który natychmiast pozbywa się stopionych resztek metalu.

Z uwagi na precyzję laser CNC stosowany jest przy cięciach różnych części maszyn, samochodów, narzędzi, śrub, oraz elementów dla domu i ogrodu. Wiązka lasera pozwala wyciąć praktycznie każdy kształt. Z pomocą precyzyjnego lasera CNC można również szybko wykonać misterne elementy dekoracyjne – w pojedynczych zamówieniach oraz seryjnych.

Dodaj komentarz