Licznik dwukierunkowy i inwerter – do czego służą?

Licznik dwukierunkowy i inwerter – do czego służą?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większym powodzeniem. Osoby, które cenią sobie niezależność decydują się zazwyczaj na montaż instalacji z akumulatorami. Wyprodukowany w nadmiarze prąd magazynują i wykorzystują go w dogodnym dla siebie czasie. Nie straszne im również awarie sieci publicznej, ponieważ instalacja działa niezależnie od operatora. Jednak fotowoltaika dla domu, która działa samodzielnie jest sporym wydatkiem, a akumulatory trzeba cyklicznie wymieniać, ponieważ się zużywają. Niestety, nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego istnieje inny sposób – podłączenie instalacji fotowoltaicznej do publicznej sieci elektrycznej.

Decydując się na podłączenie instalacji do sieci staje się ona nie tylko fotowoltaiką dla domu – poza wykorzystywaniem wyprodukowanej energii na potrzeby gospodarstwa domowego można także sprzedawać „nadprodukowany” prąd. W takim przypadku konieczne jest zamontowanie licznika dwukierunkowego. To właśnie to urządzenie zlicza energię elektryczną, którą wytworzyła instalacja fotowoltaiczna oraz energię pobraną z sieci publicznej. Mówiąc dokładniej, licznik dwukierunkowy liczy prąd, który płynie zarówno z sieci, jak i do sieci. Dzięki niemu możemy rozliczać się z zakładem energetycznym bez problemów.

Należy pamiętać, że wyprodukowany przez instalację prąd jest prądem stałym. W takiej formie nie może on być wykorzystywany, dlatego fotowoltaika dla domu koniecznie musi posiadać element, który ten prąd przetworzy. Do tego celu służy inwerter, inaczej nazywany falownikiem. To właśnie on odpowiada za konwertowanie prądu stałego w prąd zmienny, którego parametry będą zgodne z parametrami sieci publicznej. Dopiero tak zmieniony prąd może być wykorzystany do zasilania wszelkich urządzeń używanych w domu. Poza zmianą prądu stałego w zmienny inwertery mogą posiadać funkcję monitoringu. Dzięki tej funkcji mamy możliwość sprawdzenia ile prądu wyprodukowała fotowoltaika dla domu w ujęciu dobowym, miesięcznym czy rocznym.

Sprawdź także jak sprawdza się fotowoltaika w biznesie https://suncrew.pl/dla-biznesu/.

Dodaj komentarz