Długi w spadku – jak obliczyć ich wysokość i kto może je dziedziczyć

Długi w spadku – jak obliczyć ich wysokość i kto może je dziedziczyć

Właśnie odziedziczyłeś spadek po bliskim i okazało się, że są to same długi? To bardzo stresujący moment, z którym mimo żałoby musisz się jak najszybciej uporać. Zobacz jak wyjść z długów spadkowych i czy jesteś zobowiązany do spłacania zobowiązań po swoim krewnym po jego śmierci.

Jak obliczyć wysokość długów

Osoby, które miały bliski kontakt te zmarłym bliskim z pewnością wiedzą, jakie długi on posiadał i czy po przyjęciu mieszkania ze spadku nie zostaną także obciążeni ratami kredytu lub zakupów na raty. Problem może pojawić się w momencie, gdy nikt z bliskich nie ma pojęcia o tym, jakie długi miał bliski i czy w ogóle jego spadek zawiera jakieś dobra materialne, za które można by było spłacić zadłużenie.

Decyzja o tym, czy przyjmiemy spadek, czy też nie powinna być poprzedzona dokładną analizą, czy nie wplączemy się w pętle zadłużenia, z którą tak naprawdę wcześniej nie musieliśmy mieć nic wspólnego. Aby dowiedzieć się, czy spadek to nie same długi, które będziemy musieli spłacić, to warto przeszukać dokumenty zmarłego i zapytać jego przyjaciół i znajomych czy nie miał długów, z którymi sobie nie radził. Umowy pożyczek i kredytów, wezwania do zapłaty lub pisma sądowe powinny dać Ci jasno do zrozumienia, że spadkiem mogą być także długi.

Warto także sprawdzić księgi wieczyste, wystarczy znać ich numer i wpisać go na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Można dowiedzieć się z nich sporo na temat właściciela, nieruchomości, a także zadłużeń, jakie na niej ciążą.

Kolejnym sposobem jest zamówienie spisu inwentarza, który wykona komornik na zlecenie sądu. Wniosek kosztuje jedynie 50 zł. Jeśli dokładnie prześledzisz sytuację finansową zmarłego, to nie będziesz musiał się później zastanawiać jak wyjść z długów.

Kto dziedziczy długi?

Zgodnie z Polskim prawem, jeśli zmarły nie sporządził testamentu, to w pierwszej kolejności dziedziczy jego współmałżonek i dzieci. Następni w linii są wnuki, rodzice, rodzeństwo dziadkowie, pasierbowie i na końcu skarb państwa, jeśli zmarły nie miał żadnych spadkobierców. Należy jednak pamiętać, że jeśli podejrzewasz, że w skład spadku wchodzą same długi, to możesz odmówić jego przyjęcia. Osoby, które chcą odrzucić spadek, powinny zająć się tym w ciągu pół roku od otrzymania informacji o prawie spadkowym. W tym celu należy zgłosić się do notariusza lub do sądu. Spadkobierca, który odrzuci spadek, zrzeka się zarówno długów zmarłego, jak i wszystkich dóbr, które wchodziły w jego skład. Odrzucony spadek przechodzi na kolejne osoby, które także mogą się go zrzec, aby uniknąć długów. Jeśli spadkobierca nie złoży wniosku o odrzucenie spadku, to zgadza się na jego przyjęcie wraz z długami.

Dodaj komentarz