Rata balonowa – co warto o niej wiedzieć?

Rata balonowa – co warto o niej wiedzieć?

Kredytobiorcy przywykli do tego, że swoje kredyty muszą spłacać w równych ratach przez określony w umowie czas. Dla większości osób jest to rozwiązanie wygodne. Płacąc tę samą kwotę co miesiąc, mamy pewność, że nie pomyliliśmy się podczas wypełniania pola „kwota” w przelewie. W pewnym momencie robimy to automatycznie lub ustalamy stały przelew który będzie wysyłany bez naszej ingerencji co miesiąc na konto banku. Warto jednak pamiętać o tym, że istnieją również raty balonowe, które różnią się od tych tradycyjnych. Na czym one polegają?

Co to jest rata balonowa?

Osoba, która decyduje się na raty balonowe, może w dokładniejszy sposób dostosować harmonogram spłaty, do swoich możliwości finansowych oraz potrzeb. Polega to bowiem na tym, że przez większość czasu, podczas którego trwa zobowiązanie, kredytobiorca płaci stosunkowo niskie raty. Spłacane są tylko odsetki, a nie kapitał kredytu. Co dzieje się z kapitałem w momencie, gdy przez większość okresu kredytowania płacimy jedynie niewielkie odsetki?

Kapitał jest spłacany podczas ostatniej raty stąd porównanie do balonu, który u podstawy jest niewielki i dopiero na samej górze osiąga największy rozmiar. Ostatnia rata może być więc wyzwaniem dla domowego budżetu. Właśnie dlatego decyzja o spłacaniu kredytu w taki sposób powinna być przemyślana i poparta racjonalnym obliczeniem budżetu https://habzafinanse.com.pl/co-to-jest-rata-balonowa/.

Kredyt z ratami balonowymi – koszt

Łatwo jest zauważyć, że RRSO kredytu z ratami balonowymi jest większe niż kredytu ze standardową opcją spłaty. Jest tak, ponieważ, tak jak wspomnieliśmy na początku, kapitał spłacany jest dopiero w ostatniej racie. Przez cały okres spłaty kredytu odsetki naliczają się od kapitału o tej samej wysokości. Oznacza to, że będą po prostu wyższe niż w przypadku rat malejących i równych, gdzie w każdej racie spłaca się jakąś część kapitału. Warto też pamiętać, że kredyt z ratami balonowymi może mieć także wyższe oprocentowanie niż kredyt z ratami stałymi. Wiąże się to z tym, że dla banku udzielenie takiego kredytu jest ryzykowne, a wysokie oprocentowanie ma stanowić zabezpieczenie. Kredyt z ratami balonowymi nie jest więc tanim rozwiązaniem i w wielu przypadkach po prostu może się nie opłacać.

Kredyt z ratami balonowymi – gdzie szukać?

Tego typu produkt finansowy nie jest popularny i nie zasila oferty wszystkich banków. Aby go znaleźć, trzeba go trochę poszukać, a i oferty nie są bardzo zróżnicowane. Dla wielu osób jest to jednak korzystne rozwiązanie, które pozwala na odciążenie domowego budżetu i spokojne gromadzenie pieniędzy, dzięki którym zostanie opłacona ostatnia rata. Więcej informacji o ratach balonowych znajdziesz na https://habzafinanse.com.pl/co-to-jest-rata-balonowa/.

Dodaj komentarz