Chociaż niewątpliwie sporą popularnością w naszym kraju cieszą się pożyczki krótkoterminowe, to nie można powiedzieć, aby zobowiązania długoterminowe stawały się niszowe. Wciąż dla wielu osób są one najlepszym wyjściem, dlatego też oferują je zarówno banki (między innymi w formie kredytów gotówkowych), jak i firmy pożyczkowe. Często można jednak spotkać się z pytaniem, jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc z nich skorzystać.
Część potencjalnych pożyczkobiorców obawia się bowiem, że z racji na niską zdolność kredytową spotka się z odmową. Jak jest w rzeczywistości? Jakie warunki najczęściej stawiają swoim klientom firmy pożyczkowe i o czym warto pamiętać, decydując się na pożyczkę na raty? Wszystkie te kwestie postaramy się dokładnie omówić w dalszej części tego artykułu. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!
Jakie wymagania trzeba spełnić, aby móc brać pożyczki na raty?
Każda firma pożyczkowa może w dużej mierze sama ustanawiać zasady przyznawania pożyczek, natomiast trzeba wskazać, że w wielu przypadkach może być łatwiej zaciągnąć pożyczki na raty niż kredyt długoterminowy w banku. Pożyczkodawcy przede wszystkim stawiają wymagania odnośnie do wieku i posiadania stałego źródła dochodu, niezbędny jest zazwyczaj także numer PESEL, a także ważny dowód osobisty.
Formalności są ograniczane do absolutnego minimum, a wnioski składane są coraz częściej przez Internet. Pozwala to szybko wydać decyzję kredytową i wypłacić pieniądze. W zależności od warunków przyjętych przez poszczególną firmę pożyczkową, maksymalny okres spłaty takiej pożyczki wynosi z reguły od kilku miesięcy do kilku lat, a kwota zobowiązania od kilku tysięcy do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
O czym warto pamiętać, decydując się na pożyczkę na raty?
Decydując się na tego typu pożyczkę, warto pamiętać, że na wysokość raty wpływa między innymi okres spłaty – wydłużając go, można zmniejszyć ratę, tym samym ograniczając comiesięczne wydatki. Ważne są też takie kwestie, jak oprocentowanie i prowizja za udzielenie pożyczki, a także wszelkiego rodzaju koszty dodatkowe.
Jeśli zaś chodzi o to, czy takie zobowiązania są opłacalne, to można wymienić wiele sytuacji, w których pożyczki na raty są warte rozważenia. Mogą one się okazać przydatne, jeśli chcemy uzyskać większą sumę lub zależy nam na spłacaniu długu w małych częściach, przykładowo z uwagi na trudną sytuację finansową. Znacznie łatwiej jest bowiem uregulować dług kwotą kilkuset złotych miesięcznie niż zgromadzić w przeciągu kilku tygodni lub miesięcy wiele tysięcy złotych, tak, jak trzeba to zrobić w przypadku chwilówek.