Multikredyt.pl – czy da się uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Multikredyt.pl – czy da się uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Kredyt hipoteczny, czyli na zakup nieruchomości jest bezpośrednio związany z wniesieniem wkładu własnego. A co w przypadku kiedy nie udało się nam uzbierać potrzebnej kwoty? Czy nasze marzenie o własnym mieszkaniu zostaje przekreślone? Jeszcze do niedawna sytuacja z wkładem własnym wyglądała całkowicie inaczej. Czy obecnie da się uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? 

Wkład własny – co to jest? 

Wkład własny, to kapitał wymagany przez bank od kredytobiorcy, podczas zaciągania kredytu hipotecznego. Jest to zabezpieczenie dla obydwu stron transakcji. Wkład własny reguluje sytuację na rynku kredytowym i sprawia, że wartość zakupionej nieruchomości zawsze będzie wyższa od kwoty kredytu. 

Jeszcze do niedawna wkład własny był na poziomie 10 proc. Dzięki temu kredyt hipoteczny był stosunkowo łatwo dostępny. W 2021 roku minimalny wkład własny wynosi 20 proc., a czasem sięga nawet 30 proc. Ta podwyżka znacznie utrudniła wielu osobom zrealizowanie marzenia o własnym M. 

Wysokość wkładu własnego jest regulowana przez przepisy, a dokładniej rekomendację S. W ostatnich latach poziom minimalnego wkładu stopniowo wzrastał. Początkowo od 0 d 10 proc., które utrzymywały się przez dłuższy czas, aż do 15 i w końcu 20 proc. Pamiętaj jednak, że jest to minimalny wkład własny. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dać więcej. Im większy wkład własny, tym korzystniejsze warunki oraz większa kwota kredytu. 

Czy da się uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? 

Jeszcze do 2013 roku możliwe było uzyskanie 100-procentowego kredytu hipotecznego. Dziś jest to niemożliwe, a banki wymagają wkładu własnego. Dlatego jasno musimy powiedzieć, że niestety uzyskanie kredytu bez wkładu własnego jest niemożliwe. Niektóre banki oferują za to 10 proc. wkład własny, jednak warto dokładnie przeanalizować taką ofertę. Bardzo często okazuje się, że finalnie jest ona droższa niż ta z minimalnym wkładem własnym.

Smutna wiadomość jest taka, że trzeba odkładać na wkład własny, dobra, że nie musi to być tylko gotówka. Wkładem własnym może być także inna nieruchomość lub środki zgromadzone na koncie emerytalnym. Decydując się na kredyt hipoteczny warto skontaktować się z doradcą kredytowym Multikredyt.pl. W końcu jest to najpoważniejsze zobowiązanie finansowe, jakie możemy zaciągnąć. Dlatego oferta musi być idealnie dopasowana do naszych potrzeb. Ekspert pomoże nam nie tylko wybrać najkorzystniejszą ofertę, ale także przeprowadzi nas przez cały proces uzyskiwania kredytu hipotecznego. Doradzi także, co może być wkładem własnym oraz jak go uzyskać. 

Dodaj komentarz