Mieszkanie dla młodych to program, który w relatywnie krótkim czasie swojego funkcjonowania zdołał pomóc wielu młodym Polakom w zakupie ich własnego domu lub mieszkania. Niestety, już od kilku lat nie można z niego skorzystać. Warto jednak wiedzieć, na czym polegał, ponieważ być może kiedyś zostanie on reaktywowany (lub stworzony zostanie podobny program).
Na czym polegał program Mieszkanie dla młodych?
Program Mieszkanie dla młodych Wrocław polegał na rządowych dopłatach do wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego na zakup mieszkania lub domu przez młode osoby (do 35 roku życia).
Żeby móc skorzystać z programu, trzeba było spełnić szereg warunków. Między innymi beneficjenci musieli posiadać zdolność kredytową wystarczającą do otrzymania kredytu hipotecznego, istniały też ograniczenia w zakresie wielkości nieruchomości, której zakup mógł być częściowo sfinansowany ze środków programu.
Mieszkanie dla młodych było programem skierowanym zarówno dla singli i małżeństw nieposiadających dzieci, jak i dla rodzin z dziećmi. To właśnie przedstawiciele tych dwóch pierwszych grup stanowili większość beneficjentów programu. Trzeba jednak wskazać, że wysokość dofinansowania zależała między innymi właśnie od ilości dzieci posiadanych na utrzymaniu.
Kiedy funkcjonował program Mieszkanie dla młodych?
Rządowy program Mieszkanie dla młodych został ogłoszony w 2013 roku, natomiast zaczął funkcjonować dopiero od roku następnego. Nabór wniosków zakończono w 2018 roku, co oznacza, że działał on zaledwie przez 4 lata. Przez ten czas łączna suma dofinansowań, które otrzymali beneficjenci wyniosła 3 miliardy złotych.
Od czasu zakończenia programu Mieszkanie dla młodych w naszym kraju nie funkcjonuje żaden rządowy program dofinansowań do zakupu mieszkania przez młode osoby. Istnieją dwa programy, mające za zadanie dofinansowywać czynsz, ale nie istnieją takie, które opierają się na zakupie nieruchomości.
Czy warto było skorzystać z programu Mieszkanie dla młodych?
Program Mieszkanie dla młodych umożliwił zakup własnego domu lub mieszkania ponad 110 tysiącom osób. Cieszył się sporą popularnością, ponieważ był znacznym ułatwieniem dla młodych osób chcących wejść w posiadanie własnych czterech kątów, a miał niewiele złych stron.
Skorzystanie z niego wiązało się co prawda z pewnymi ograniczeniami (m.in. kredyt musiał być zaciągnięty na co najmniej 15 lat, a jego wcześniejsza spłata mogła nastąpić dopiero po 5 latach – przy wcześniejszej spłacie przed tym terminem trzeba było zwrócić dotację), ale mimo wszystko było to bardzo korzystne rozwiązanie.