Kredyt odnawialny – wady i zalety

Kredyt odnawialny – wady i zalety

Większości osób kredyt odnawialny kojarzy się z debetem na koncie. W praktyce jednak okazuje się, że debet i kredyt odnawialny to całkiem różne produkty finansowe, których funkcjonalność jest jednak do siebie dość mocno zbliżona. Na czym polega kredyt odnawialny? Jakie ma zalety oraz wady? Na te pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź.

Kredyt odnawialny – co to takiego?

Na kredyt odnawialny mogą liczyć tylko te osoby, które posiadają w danym banku rachunek osobisty. Bank decyduje się na przyznanie nam limitu kredytowego, którego wysokość zostaje ściśle określona.

I tak, jeżeli saldo naszego rachunku to 600 złotych, a bank zdecydował się przyznać nam kredyt odnawialny wynoszący 1000 złotych, to w praktyce oznacza to, że do dyspozycji mamy sumę łączną – 1600 złotych.

Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Największą sugeruje nam już sama nazwa. Kredyt odnawialny się odnawia. W związku z tym posiadacz rachunku osobistego może wielokrotnie korzystać z kredytu odnawialnego, przy czym nie wiąże się to z koniecznością podpisywania żadnej umowy kredytowej.

W efekcie bank nie sprawdza naszej zdolności kredytowej, a my nie musimy przechodzić przez nieraz naprawdę długo ciągnącą się procedurę.

Plusem kredytu odnawialnego jest również to, że odsetki bank nalicza jedynie od tej kwoty, którą realnie wykorzystaliśmy, a nie od całości przyznanej nam do wykorzystania sumy.

Wady kredytu odnawialnego

Przede wszystkim na propozycję uruchomienia kredytu odnawialnego mogą liczyć jedynie te osoby, których wpływy na konto są regularne i mają stałą wysokość. Ta ostatnia cecha wpływa również na wartość przyznanego nam kredytu. Im więcej zarabiamy, tym na wyższy limit możemy liczyć.

Trzeba jednak pamiętać, że kredyt odnawialny to propozycja dobra jedynie dla osób zdyscyplinowanych, które potrafią się bardzo mocno kontrolować. Nigdy tego rozwiązania nie należy traktować jako dodatkowej gotówki – kredyt odnawialny sprawdza się jedynie wtedy, kiedy nagle z jakiegoś powodu potrzebujemy nieco więcej pieniędzy.

Osoby korzystające z kredytu odnawialnego regularnie co miesiąc wpadają w spiralę zadłużenia. Do tego dochodzi fakt wysokiego oprocentowania kredytu, kiedy wpływy na konto się spóźnią, a bank nie będzie miał z czego odzyskać swoich pieniędzy.

Dodaj komentarz