Tuning samochodu – hit czy kit?

Tuning samochodu – hit czy kit?

Bardzo dużo osób słysząc słowo „tuning” ma przed oczami wielkie spojlery i zderzaki wiszące raptem 5 centymetrów ponad asfaltem. Chociaż można zauważyć takie samochody na ulicy, to trzeba przyznać, że jeździ ich coraz mniej. Przesadzona ingerencja w wygląd samochodu zazwyczaj wygląda niekorzystnie i faktycznie może nastawić sceptycznie do tuningowania innych użytkowników dróg. Należy jednak wiedzieć, że modyfikacja samochodu z głową może nie tylko wpłynąć korzystnie na jego aspekty wizualne, ale również poprawić bezpieczeństwo. Co możemy zrobić z naszym samochodem?

Modyfikacje silnika

Rozwiązania zastosowane przez producenta w niektórych modelach samochodu nie są optymalne. Zawsze można z auta wyciągnąć trochę więcej i przy okazji ograniczyć spalanie. Do tego przeznaczony jest właśnie tuning mechaniczny silnika.
Temperatury, jakie osiąga silnik podczas pracy, bywają bardzo wysokie. Możemy ułatwić mu nieco pracę i zafundować lepszy przepływ powietrza. Płacąc kilkadziesiąt złotych więcej za sportowy filtr, zapewniamy mu lepszy dostęp świeżego powietrza, przez co także możemy odnotować lepsze doładowanie.
Innym rodzajem tuningu mechanicznego jest tzw. chip tuning. Opiera się on na zmianie mapy silnika pod kątem wymaganych przez nas parametrów. W zależności od naszych potrzeb mogą być to niewielkie modyfikacje, jak i bardziej wyszukane zmiany, pożądane zwłaszcza w przypadku jazdy wyczynowej. Koszty takich modyfikacji są zależne od rodzaju samochodu i stopniu zaawansowania zmian, ale zazwyczaj mieszczą się w przedziale 200-800 złotych.

Poprawa bezpieczeństwa

Jeżeli liczba koni pod maską nas zadowala, powinniśmy też pomyśleć o poprawieniu kontroli auta, zwłaszcza przy większych prędkościach. Modyfikacje na tej płaszczyźnie są jednak droższe, ponieważ przykładowo sportowe zawieszenie to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Myśląc o jeździe wyczynowej, ta kwota nie powinna nas jednak odstraszać, ponieważ naprawdę warto zainwestować w poprawę naszego bezpieczeństwa. Kolejnym elementem, który jest podatny na mechaniczny tuning, są hamulce. Przy szybkiej jeździe mogą okazać się niezastąpione i warte każdej zainwestowanej złotówki. Wentylowane tarcze hamulcowe oraz odpowiednio dobrane zaciski to pozycja obowiązkowa w jeździe wyczynowej. Poziom naszego bezpieczeństwa podniosą także specjalne opony, które są przeznaczone zarówno do jazdy sportowej, jak i codziennych dojazdów do pracy.

Aspekty wizualne

Na szczęście ogromne spoilery i nadkola odchodzą do lamusa – dziś na topie są nieznaczne modyfikacje auta pod kątem wyglądu. Skromny spoiler, sportowe nieduże zderzaki i grill, ramki pod tablice rejestracyjne i matowe folie, to elementy, które są estetyczne i coraz chętniej stosowane. Dużą różnicę robią także dobrze dopasowane felgi.

Dodaj komentarz