Polskie sądy szukają biegłych sądowych

Polskie sądy szukają biegłych sądowych

Na rozprawę sądową można czekać nawet kilka lat i tyle samo toczą się postępowania sądowe. Wszystko dlatego, że brakuje biegłych sądowych, którzy mogą dostarczać obiektywne, profesjonalne opinie. Te z kolei są niejednokrotnie głównym dowodem w sprawie i wskazówką dla sędziego do wydawania sprawiedliwych werdyktów.

Dlaczego wciąż brakuje biegłych sądowych?

Chociaż niektórzy uznają, że rola biegłego sądowego pozwala uzyskać prestiż i renomę w danym kręgu zawodowym, to jednak coraz mniej ekspertów decyduje się na wnioskowanie o wpis na listę biegłych sądowych. Aby się o tym przekonać, wystarczy wpisać hasło typu „lista biegłych sądowych Bydgoszcz”, by zobaczyć, ilu specjalistów w danej dziedzinie brakuje.

Sami fachowcy, którzy posiadają najwyższe kwalifikacje i najlepsze doświadczenie, potwierdzają, że nie chcą wykonywać funkcji biegłego sądowego ze względu na zbyt duże zobowiązania i zbyt małe wynagrodzenie z ich tytułu. Trzeba wiedzieć, że wysokość wynagrodzenia, jakie otrzymuje biegły sądowy za stworzenie ekspertyzy jest jasno ustalone.

Potencjalni biegli uznają, że pełnienie tej funkcji jest zupełnie nieopłacalne. Aby stworzyć opinię, trzeba poświęcić ogrom czasu i wykorzystać dostępne zasoby, a otrzymywane za to pieniądze absolutnie tego nie rekompensują.

Okazuje się jednak, że sama niechęć do bycia biegłym sądowym, to niejedyny powód, dla którego w polskim sądownictwie nadal brakuje takich ekspertów. Same postępowania sądowe są coraz bardziej skomplikowane, a rozprawy dotyczą kwestii zupełnie nowych, w których zakresie nie ma specjalistów, którzy mogliby sporządzić fachowe opinie.

Jakich biegłych sądowych brakuje?

Tak naprawdę brakuje biegłych sądowych w niemalże każdej specjalizacji. Największe braki zauważa się jednak w zakresie medycyny. Wszystko dlatego, że to właśnie biegli sądowi lekarze są najczęściej powoływani do spraw sądowych. Zbyt mała liczba biegłych jest też na listach biegłych sądowych z zakresu nieruchomości oraz informatyki.

Jak sądy radzą sobie z brakiem biegłych sądowych?

Polskie sądownictwie na szczęście znalazło czasowe rozwiązanie, dzięki którym rozprawy mogą odbywać się szybciej. Istnieje możliwość powołania tzw. Biegłego ad hoc. To specjalista, który nie jest wpisany na listę biegłych sądowych, ale jednak jego kwalifikacje i zawodowe doświadczenie pozwalają na wydanie rzetelnej opinii. Tego rodzaju biegli powoływani są najczęściej w sytuacjach, gdy dany Sąd Okręgowy nie dysponuje biegłym sądowym o określonej specjalizacji.

1 Comment

  1. Bardzo ciekawy artykuł, polecam. Swoją drogą teraz można już o wiele łatwiej znaleźć biegłego sądowego z danej dziedziny i wysłać zapytania automatyczne niemal do wszystkich biegłych sądowych w Polsce, później wystarczy tylko czekać na odpowiedzi i oferty cenowe za sporządzenie opinii czy ekspertyzy. Polecam bo to chyba jedyna usług w Polsce tego typu https://listabieglych.pl/

Dodaj komentarz