Z czego znane jest Wejherowo?

Z czego znane jest Wejherowo?

Wejherowo to blisko 50-tysięczne miasto należące do powiatu pomorskiego. Zostało założone w 1643 roku, a w 1650 uzyskało prawa miejskie. Jest to miasto uznawane za stolicę Kaszub, przez wielu uznawane również za jedno z najpiękniejszych miast na Pomorzu. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym jakie wiadomości Wejherowo są ważne dla mieszkańców to odwiedź portal wejherowski24.pl na którym możesz dowiedzieć się więcej o tym co dzieje się aktualnie w mieście. Z czego jednak słynie Wejherowo i co warto w nim koniecznie zobaczyć?

​Park Miejski im. Aleksandra Majkowskiego

Park znajdujący się w Wejherowie pochodzi z XVIII wieku i jest to przykład parku pałacowego w stylu angielskim. W parku dostępny jest amfiteatr miejski, plac zabaw, staw, a także Pałac Przebendowskich. Zabytkowy pałac został zbudowany w XVIII i XIX wieku. Do tego miejsca szczególnie przyciąga odkrycie związane z niezwykłymi pałacowymi malowidłami ściennymi. Są one wykonane w stylu pompejańskim i przedstawiają przyrodę oraz architekturę Włoch. W samym budynku pałacu znajduje się obecnie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Jeśli natomiast chodzi o sam park to warto jeszcze wspomnieć o tym, że w parku odbywają się często różnego rodzaju koncerty, kabarety i festyny. Przemierzając poszczególnymi alejkami można natknąć się na pływające tu i ówdzie czarne łabędzie. Miejsce pełne jest również ciekawych fontann i pomników.

​Kalwaria Wejherowska

Kalwarią Wejherowską określa się zespół 26 kaplic, które znajdują się w mieście oraz jego okolicach. Nie bez powodu więc Wejherowo uznawane jest za duchową stolicę Kaszub. Kapliczki mają ponad 300 lat i zostały ufundowane przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera, który jednocześnie jest założycielem miasta. Zwiedzając poszczególne kapliczki można na tablicach informacyjnych dowiedzieć się więcej na temat rysu historycznego związanego z każdym z tych obiektów. Miejsce zostało pieczołowicie przygotowane pod względem nie tylko wyglądu poszczególnych kapliczek, ale również odpowiedniej odległości między poszczególnymi obiektami – jest odwzorowany układ drogi krzyżowej w Jerozolimie – tam właśnie udał się jeden z zakonników, aby uzyskać informacje o odległościach. Aby zwiedzić kapliczki należy więc pokonać 4,6 km odległości. Według legendy pod każdą z kapliczek znajduje się również ziemia święta przywieziona z Jerozolimy. Warto wiedzieć, że w latach między rokiem 2006 i 2008 poszczególne kapliczki zostały poddane kompleksowej renowacji, aby odzyskać swój dawny blask.

Dodaj komentarz