Świątynia Borobudur – największa buddyjska świątynia na świecie

Świątynia Borobudur – największa buddyjska świątynia na świecie

Indonezja to prawdziwa skarbnica zabytków. Można tam znaleźć tysiące starożytnych świątyń, które stanowią miejsce kultu religijnego mieszkańców tego kraju. Duża część z nich budowana była dla Buddy, którego czczą miliony Indonezyjczyków. Jedną z najsławniejszych świątyń jest Borobudur, która znajduje się na wyspie Jawa nieopodal miasta Magelang. Ten ciekawy obiekt zbudowany został na planie prostokąta. Co niezwykłe, świątynia znajduje się w sercu gęstej dżungli, co niewątpliwie dodaje jej nutki tajemniczości. Nie bez powodu co roku to właśnie ten zabytek przyciąga tysiące turystów z całego świata.

Historia świątyni Borobudur

Jest to największa tego typu budowla na całym świecie. Jej położenie oraz historia sprawiają, że jest to jedno z najbardziej znanych i obleganych miejsc na całej wyspie Jawa. Szacuje się, że świątynia powstała na przełomie VII i IX wieku naszej ery. W tamtych czasach panowała jawajska dynastia Sailendra. Są to jednak jedynie przypuszczenia naukowców, ponieważ do dziś nie znaleziono dowodów na poparcie tej tezy. Po dziś dzień nie do końca wiadomo kto i w jakim celu zbudował świątynie Borobudur. Nie wiadomo też, dlaczego niedługo po zakończeniu budowy tego obiektu, opuszczono go i zapomniano o nim na wieki. Z racji położenia zabytku w gęstej dżungli bardzo szybko został on porośnięty gęstą roślinnością, przez co był praktycznie niewidoczny. Z daleka przypominał wysokie wzniesienie porośnięte zielenią.

Przez wieki skryta pod warstwami roślin świątynia była narażona na liczne trzęsienia ziemi oraz wybuchy wulkanów. Nawet tak duża skorupa tropikalnej roślinności nie była w stanie ochronić konstrukcji i Borobudur z roku na rok traciła na swoim wyglądzie. Na szczęście po setkach lat od wybudowania obiektu zainteresowali się nią Europejczycy, którzy przebywali na tej ziemi w XIX wieku. Dla świata odkrył ją brytyjski oficer w 1814 roku, a nieco później Holendrzy zajęli się badaniami. Przeprowadzono całościową konserwację budowli, podczas której narodziło się wiele pytań. Nikt bowiem nie wiedział, dlaczego świątynia została opuszczona i w jakim celu została zbudowana setki lat temu. Dzięki temu Borobudur http://duabenua.com/pl/blog/borobudur-najwieksza-swiatynia-buddyjska-swiata/ zyskała rozgłos na całym świecie i zaczęła przyciągać zainteresowanych.

Charakterystyka świątyni

Świątynia ma kształt piramidy schodkowej i zbudowana jest z kamienia. Borobudur zachwyca też bogatym zdobnictwem i posągami, które przedstawiają Buddę. W roku 1991 świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dodaj komentarz