Linux – co to jest i jaki wybrać?

Linux – co to jest i jaki wybrać?

W Polsce zdecydowana większość użytkowników laptopów i komputerów korzysta z oprogramowania Windows. Na dalszych miejscach plasuje się zaś stale zdobywający popularność w naszej szerokości geograficznej MacOS. Alternatywą dla obu tych systemów, które mogą nie spełniać oczekiwań, bardziej wymagających użytkowników jest Linux. Z pewnością miłośnicy technologii oraz informatyki nie raz słyszeli o tym systemie. Jednak dla tych, którzy dopiero pierwszy raz o nim usłyszeli, przygotowaliśmy krótki poradnik, który wyjaśni Ci, czym jest Linux i jakie są jego rodzaje.

Co to jest Linux?

Jest to system operacyjny, który powstał w 1991 roku. To właśnie wtedy na świat wyszła pierwotna wersja tego systemu, który aktualnie ma kilkadziesiąt jak nie setki różnych dystrybucji. Linux posiada otwarty kod źródłowy, który można modyfikować według własnych potrzeb i preferencji. Jest to więc prawdziwa gratka dla zaawansowanych użytkowników komputerów. Co ciekawe system Android, czyli jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie powstał na podstawie Linuxa. Wiele osób z pewnością nigdy nie słyszało o tym systemie, a jak widać, możemy mieć z nim do czynienia na co dzień, nawet o tym nie wiedząc – wystarczy smartfon z Androidem.

Na samym początku swojej „kariery” z Linuxa korzystali głównie zapaleni programiści. Nikt nie przypuszczał raczej, że trafi on do szerszej grupy odbiorców. Aktualnie jest jednak zupełnie inaczej, a z tego systemu mogą korzystać nawet osoby początkujące w obsłudze komputera. Dużą zaletą, która przemawia też za korzystaniem z Linuxa, jest to, że większość jego dystrybucji jest całkowicie darmowa. Płatne są jedynie wersje przeznaczone dla firm, a opłata obejmuje wsparcie techniczne oraz aktualizacje. Biorąc pod uwagę, że za Windowsa przyjdzie nam zapłacić kilkaset złotych, to warto dobrze zastanowić się nad opanowaniem Linuxa.

Jaki Linux wybrać?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z Linuxem, to zrezygnuj z zaawansowanych dystrybucji, których nie będziesz w stanie obsłużyć. Istnieje kilka prostych wersji, które sprawdzą się w rękach osób początkujących https://techpolska.pl/jaki-linux-wybrac/. Mowa tu m.in. o: Linux Mint, Ubuntu, Elementary OS czy Zorin OS. Elementary OS spodoba się osobom, które lubią system macOS i wcześniej z niego korzystały. Zorin OS w zasadzie przypomina Windowsa, jeśli chodzi o kwestię wizualną. Większość z tych dystrybucji wyposażona jest w bogate możliwości personalizacji. Istnieje też wiele wbudowanych aplikacji takich jak pakiet biurowy, odtwarzacz wideo czy nawet gry.

Dodaj komentarz