Dlaczego Polacy chętnie wyjeżdżają do Niemiec? Perspektywy pracy dla polskiego emigranta

Dlaczego Polacy chętnie wyjeżdżają do Niemiec? Perspektywy pracy dla polskiego emigranta

Już od wielu lat Niemcy to numer jeden, jeśli chodzi o miejsce emigracji zarobkowej polaków. Co roku do niemieckich landów wyjeżdża tysiące naszych rodaków, którzy poszukują tam lepszego życia i wyższych wynagrodzeń. Na wyjazd decydują się nie tylko ludzie młodzi, ale także pracownicy z doświadczeniem, którzy mają za sobą już kilkanaście lat pracy w naszym kraju. Co tak przyciąga naszych rodaków do niemieckich pracodawców? Dlaczego decydujemy się budować niemiecką gospodarkę, porzucając swoje życie w Polsce?

Dlaczego akurat Niemcy?

Niemcy są już od wielu lat głównym krajem zainteresowania polskich emigrantów zarobkowych. W tym rankingu goni ich jedynie Wielka Brytania, do której także wyjeżdża sporo naszych rodaków. Wpływ na to ma fakt, że Polacy mają bardzo blisko akurat do niemieckich landów. Osoby, które mieszkają przy zachodniej granicy, często chętniej wybierają pracę w pobliskich, niemieckich firmach. Osoby zainteresowane pracą za granicą nie powinny mieć problemów z tym, aby znaleźć pracę w Niemczech. Portale z ogłoszeniami o prace są wręcz przepełnione, a niemiecka gospodarka potrzebuje rąk do pracy – w szczególności tych polskich. Niemieccy pracodawcy doceniają ambicje oraz kwalifikacje Polaków. Na zatrudnienie mają tu szanse w szczególności fachowcy tacy jak stolarze, hydraulicy oraz elektrycy. To właśnie ten sektor gospodarki najbardziej docenia naszych rodaków i jest im w stanie zaoferować bardzo atrakcyjne wynagrodzenie.

Na fakt, że Polacy coraz częściej wybierają niemieckich pracodawców, ma też wpływ podobieństwo kulturowe. Wynika to głównie z położenia oraz zachowań Niemców, którzy mają podobną mentalność co Polacy. Nikt nie powinien mieć problemów z tym, aby poczuć się tam „jak w domu”, zawierając przy tym wiele wartościowych znajomości. Kluczowa może się jednak okazać znajomość języka. Osoby, które biegle mówią w języku niemieckim, mają szansę na wyższe zarobki oraz lepsze stanowiska pracy.

Oferty pracy w Niemczech – kogo szukają pracodawcy?

Tak jak już wspomnieliśmy, są to głównie fachowcy oraz pracownicy z sektora budowlanego. Pracy nie brakuje także służbie zdrowia, pielęgniarkom oraz fizjoterapeutom z doświadczeniem. Niemcy szukają także pracowników sezonowych oraz osób, które będą wykonywać proste prace np. pakowanie produktów w fabryce czy jeżdżenie wózkiem widłowym po magazynie. Praca magazynier Niemcy może zainteresować młodych mężczyzn, którzy szukają sposobu na zarobienie i odłożenie pieniędzy na przyszłość w Polsce.

Dodaj komentarz