Najpopularniejsze rodzaje rękawic roboczych – zastosowanie

Najpopularniejsze rodzaje rękawic roboczych – zastosowanie

Odzież robocza to jeden z podstawowych środków ochrony osobistej pracownika. Może ona ochronić nas przed niebezpiecznymi czynnikami, które czekają na nas na stanowisku pracy. W tym artykule skupimy się na ochronie dłoni, czyli na rękawicach oraz ich rodzajach. Jak wiadomo, istnieje wiele zawodów, których wykonywanie bez odpowiedniego zabezpieczenia dłoni byłoby niemożliwe. Mowa m.in. o: lekarzach, strażakach, budowlańcach czy spawaczach. Zobacz, jakie są najpopularniejsze rodzaje rękawic ochronnych i jakie jest ich zastosowanie.

Rękawice jednorazowe

Rękawice jednorazowe to te, które wykonane są z: lateksu, nitrylu lub folii. Można je bez problemu dostać w aptekach i sklepach wielobranżowych. Ich cena nie jest duża i najczęściej można dostać je w dużych opakowaniach po kilkadziesiąt lub kilkaset sztuk rękawic. Warto jednak wiedzieć, że nie zapewniają one żadnej ochrony przed skaleczeniami, niskimi i wysokimi temperaturami czy płomieniami. Ich głównym zadaniem jest to, aby chronić dłonie przed zabrudzeniami oraz bakteriami. Stosuje się je w medycynie, gastronomii czy też w salonach kosmetycznych. Jest to środek ochronny jednorazowego użytku i trzeba go zmieniać nawet kilkukrotnie podczas dnia pracy.

Rękawice skórzane

O wiele bardziej wytrzymałym rodzajem rękawic są rękawice skórzane. Można je używać jako rękawice budowlane, czyli podczas prac na terenie budowy lub jako rękawice spawalnicze. Rękawice wykonane ze skóry są odporne na wysokie temperatury oraz przetarcia. Są to rękawice wielorazowego użytku i mogą być wykonane z różnego rodzaju skóry. W sklepach można znaleźć rękawice ze skóry koziej, bydlęcej lub świńskiej. Każde z nich mają swoje właściwości, które przydadzą się podczas wykonywania różnych prac. Dobrze dobrane rękawice skórzane zapewniają pewny i mocny chwyt oraz są przewiewne. Praca w nich jest przyjemna i przede wszystkim bezpieczniejsza.

Rękawice materiałowe

Rękawice materiałowe wykonane z drelichu lub bawełny sprawdzą się w branży transportowej np. podczas przenoszenia towarów oraz załadunku. Nie zapewniają ochrony przed ciepłem oraz substancjami chemicznymi, ale mogą uchronić dłonie przed otarciami i zabrudzeniem. Można je otrzymać w większości sklepów budowlanych za niewielką cenę. Są to rękawice, które można stosować także podczas prac domowych np. w ogrodzie. Są bardzo uniwersalne i stosunkowo długo nadają się do użytku – nie trzeba ich wyrzucać po jednym założeniu. Rękawice materiałowe można zobaczyć np. w magazynach.

Dodaj komentarz