Kabiny sypialne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Kabiny sypialne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Długie trasy czy to ciężarówką, czy lawetą wiążą się z dużym wysiłkiem. W tym czasie bardzo ważny staje się sen, w trakcie którego ciało i umysł się regeneruje. Kabiny sypialne nie są nowością, jednak producenci cały czas prześcigają się w nowych pomysłach i udogodnieniach. Dzięki temu prowadząc samochody ciężarowe można się nie tylko przespać, ale także wyspać i wygodnie spędzić noc. Na co zwrócić uwagę wybierając kabinę sypialną?

Funkcjonalna kabina sypialna

Kabiny sypialne są nadstawką, którą montuje się np. na lawecie. Nie zabiera ona miejsca z kabiny kierowcy lawety oraz nie ogranicza funkcjonalności samochodu, wręcz przeciwnie, dodaje trochę więcej przestrzeni. Kabina sypialna powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Spędza się w niej często niejedną noc. W dodatku czasem nie można przewidzieć miejsca postoju. Dlatego kabina sypialna musi być wyciszona. Materiały wygłuszające, które stosowane są w kabinach sypialnych wyciszają dźwięki zewnętrzne. Dzięki temu kierowca może się spokojnie wyspać niezależnie od miejsca postoju. 

Kabina sypialna musi być odporna nie tylko na głośne dźwięki, ale także na warunki atmosferyczne. Ciężko przewidzieć na jaką pogodę się trafi, zwłaszcza w trakcie jesieni, czy zimy. Kabina sypialna musi być odporna na mrozy i zabezpieczona od środka tak, by kierowca w nocy nie zamarzł. Co więcej, żeby nie musiał spać pod śpiworami arktycznymi. Dlatego wybierając kabinę sypialną zwróć uwagę na stopień izolacji termicznej, lub czy posiada opcję ogrzewania postojowego. I tak samo w drugą stronę. Kabina sypialna powinna mieć wywietrzniki w postaci małych okienek. Po pierwsze zdrowo jest wywietrzyć pomieszczenie przed snem, to się tyczy również przenośnej sypialni. Po drugie jest to niezbędnik na lato, kiedy na dworze są wysokie temperatury, a kabina może się nagrzewać. 

Co powinny mieć kabiny sypialne?

Kabiny sypialne nie służą tylko do spania. Są ogólnym miejscem odpoczynku na długiej trasie. Funkcjonalna kabina sypialna powinna być wyposażona nie tylko w łóżko z materacem, ale także w inne dodatki. Na długiej trasie z całą pewnością sprawdzi się dodatkowy schowek zamykany, np. na ubrania. Jednak podstawą są główne grodzie bagażowe, które powinny być pojemne. Wygodną opcją jest też rozkładany stolik, szczególnie jeśli w miejscach postoju nie ma gdzie zjeść. Dla tych, którzy cenią sobie wygodę warto wyposażyć kabinę sypialną w opcjonalne dodatki. Może być to szyberdach, lub zasłonka, która oddziela od kabiny kierowcy.

Dodaj komentarz