Ikea zarobki – piękna idea versus oczekiwane zyski

Ikea zarobki – piękna idea versus oczekiwane zyski

Nieżyjący już założyciel Ikei Ingvar Kamprad, pomimo iż jego majątek szacowano na 58,7 miliardów dolarów, nie chciał być nazywany jednym z najbogatszych na świecie i deklarował, że nie interesują go pieniądze.

Ikea należy do Fundacji Stichting Ingka, która głosi wzniosłe idee związane z działalnością charytatywną i innowacyjną, wspieraniem zrównoważonego rozwoju oraz realizacją strategii People & Planet Positive.

W praktyce okazuje się, iż taka struktura właścicielska umożliwić ma uzyskanie korzyści podatkowych. Sama Fundacja nie należy do hojnych, przymyka oczy na pracę dzieci w powiązanych z nią firmach i niskie płace pracowników Ikei.

W Polsce działa obecnie jedenaście sklepów Ikea oraz siedem „stacjonarnych punktów spotkań z klientem”.

Jak to możliwe, że Ikea otrzymała nagrodę za Najlepsze Miejsce Pracy w Polsce i w 2018 roku Forbes uznał ją za najbardziej pożądanego pracodawcę w branży handel detaliczny/retail, skoro opinie pracowników są zupełnie inne.

Piszą oni, że w ciągu ostatnich lat podejście do pracownika bardzo się zmieniło, coraz bardziej odczuwalna jest presja na wyniki i „dokręcanie śruby”.

Na jakie zarobki można liczyć w Ikea?

Okazuje się, że doświadczeni pracownicy pracują za niewygórowane stawki (20 złotych brutto za godzinę) i mogą liczyć na podwyżki rzędu kilkudziesięciu groszy albo złotówki. Kontrowersje budzi fakt, iż osoby zatrudniane za pośrednictwem agencji otrzymują Ikea zarobki na wyższym poziomie (około 26 złotych brutto za godzinę).

Na stanowisku kierowniczym (lider, manager) Ikea zarobki kształtują się na poziomie około 4 tysięcy złotych netto.

Czy Ikea zarobki uzupełniane są dobrymi warunkami pracy, bogatą ofertą świadczeń dodatkowych, stabilnością zatrudnienia? Niestety nie – świadczą o tym żądania związków zawodowych działających w Ikea.

Pracownicy liczą, że Ikea zarobki wzrosną w związku z rekordowo niskim poziomem bezrobocia i zapotrzebowaniem na dodatkowe 75 tysięcy pracowników handlu. Ikea deklaruje, że zapłaci 20 złotych brutto za godzinę pracy, a najniższa pensja wynosić będzie 3,3 tysiące złotych brutto miesięcznie, a w Warszawie (w związku z wyższymi kosztami życia) 4,4 tysiące złotych brutto miesięcznie.

Dla porównania nowy pracownik Lidla otrzyma 2,4 – 2,8 tysięcy złotych brutto, a po dwóch latach 2,85 – 3,25 złotych brutto. Zarobki managera to odpowiednio 4,4 – 5 tysięcy złotych brutto do 6,3 – 6,8 tysięcy złotych brutto po dwóch latach pracy.

W Biedronce, zatrudniającej najwięcej pracowników w branży, można na początek liczyć na zarobki rzędu 2,3 tysięcy złotych brutto oraz 2,6 tysięcy złotych brutto po trzech latach pracy.

Czy zarobki w Ikea są atrakcyjne?

Od 1 stycznia 2019 roku najniższa krajowa wynosi 2.250 złotych brutto. Dla pracownika oznacza to tylko 1.634 złotych netto na koncie. Najniższa stawka za jedną godzin e pracy wynosi obecnie 14,70 złotych brutto.

Ikea zarobki są wyższe niż minimalna płaca, należy jednak pamiętać o tym, że praca w handlu nie jest łatwa. To praca z wymagającym klientem, odpowiedzialna i w systemie zmianowym (do 14 godzin). Czy za 20 złotych brutto za godzinę odważymy się zmagać z weekendową kolejką do kasy w Ikea?

Dodaj komentarz