Co trzeba zrobić żeby dostać kredyt hipoteczny

Co trzeba zrobić żeby dostać kredyt hipoteczny

Jak uzyskać kredyt hipoteczny

Obecnie niewiele osób jest w stanie sfinansować zakup lub budowę nieruchomości wyłącznie ze środków własnych, a przecież każdy chce mieć swój kąt na własność. Co można zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedzią jest na ogół kredyt hipoteczny, ale wiąże się z nim tyle zawiłości i detali, że często nie do końca wiadomo jak się za niego zabrać. W związku z tym pytając jak uzyskać kredyt na mieszkanie poradnik krok po kroku to jest właśnie to, czego się najbardziej potrzebuje. Biorąc pod uwagę jak poważne jest to zobowiązanie, popełnienie jakiegokolwiek błędu może mieć w końcu tragiczne skutki.

Co to kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest to rodzaj kredytu, który zaciąga się wyłącznie w celu zakupu lub budowy domu czy mieszkania. Nie można go przeznaczyć na inny cel. Cechuje się tym, że zazwyczaj opiewa na bardzo wysoką kwotę (nawet kilkaset tysięcy złotych) i rozciąga się na wiele lat (kilkanaście lub kilkadziesiąt). Jego zabezpieczeniem jest nieruchomość, która będzie finansowana z kredytu. Wobec tego jeśli przestaniemy go spłacać, bank będzie miał możliwość przejęcia swojej de facto własności.

Co trzeba zrobić żeby dostać kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest olbrzymim i bardzo długoterminowym zobowiązaniem, więc banki nie udzielają go każdemu. Przede wszystkim zwracają uwagę na dochody i wydatki potencjalnego kredytobiorcy, to ile zadłużeń spłaca i spłacał i czy robił to terminowo, a także takie czynniki jak wiek, zawód czy wykształcenie. Warto pamiętać, że banki chętniej udzielają kredytów małżeństwom niż pojedynczym osobom, wobec tego może okazać się konieczne odłożenie zaciągnięcia zobowiązania do po ślubie. Ważny czynnik to także forma naszego zatrudnienia. Najbardziej przychylnie patrzy się na osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Dodatkowo zwiększyć nasze szanse na uzyskanie kredytu może zamknięcie wszelkich nieużywanych kart kredytowych i kredytów odnawialnych, ponieważ mają one negatywny wpływ na naszą zdolność kredytową.

Na co uważać przy kredycie hipotecznym

Przede wszystkim należy zwracać uwagę na takie czynniki jak wysokość oprocentowania oraz ilość i wysokość rat. Poza tym musimy przygotować się na różne opłaty dodatkowe takie jak prowizje za udzielenie kredytu czy konieczność zakupienia usług dodatkowych, na przykład ubezpieczenia kredytu. Zazwyczaj banki wymagają wkładu własnego minimum na poziomie 20% wartości kredytu. Zdarzają się oferty wymagające wkładu własnego na poziomie 10%, ale wiąże się to ze znacznie wyższymi opłatami.

Pytając jak uzyskać kredyt na mieszkanie poradnik krok po kroku okazuje się całkowicie niezbędny. Jest to długi i żmudny proces, ale dla wielu stanowi jedyną szansę na posiadanie własnej nieruchomości.

Dodaj komentarz