Jak zacząć inwestować

Jak zacząć inwestować

Inwestowanie jest ciekawym tematem, na którym potencjalnie można zarobić nawet całkiem duże pieniądze. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chciałoby spróbować w nim swoich sił. Nigdy jednak nie do końca wiadomo, od czego zacząć i co trzeba wiedzieć, aby od razu nie stracić wszystkiego. Rozpoczynanie swojej przygody z inwestowaniem nie jest wcale tak łatwe, jak by się wydawało, ale też nie musi być szczególnie trudne. Każdy powinien się dowiedzieć, jakie ryzyko niesie za sobą inwestowanie, kto powinien się nim zajmować i w co inwestować pieniądze w 2019 roku.

Każda inwestycja to ryzyko

Nie da się zarabiać bez żadnego ryzyka. Nawet najbezpieczniejsze sposoby inwestowania w teorii niosą za sobą jakieś małe ryzyko, chociaż w praktyce są pewne. Im większy jest potencjalny zysk, tym większa także szansa, że coś pójdzie nie tak i stracimy wszystkie albo tylko część zainwestowanych funduszy. Jeśli nie jesteśmy przygotowani na taką ewentualność i chcemy zawsze tylko wygrywać, lepiej w ogóle nie zaczynać inwestować. Warto także pamiętać, że nie należy inwestować całego swojego kapitału, zwłaszcza na początku. Powinny być to tylko takie sumy, bez których i tak będziemy w stanie bez problemu się utrzymać. W ten sposób unikniemy tragicznej sytuacji, w wyniku której z powodu pomyłki czy pecha przy inwestowaniu nie będzie nas stać na czynsz czy jedzenie. Nie zawsze bowiem stracimy w wyniku własnej pomyłki. Może się także zdarzyć, że nastąpi losowe nieszczęście, którego nie moglibyśmy w żaden sposób przewidzieć i spowoduje u nas straty. Trzeba się pogodzić z tym, że wcześniej lub później taka sytuacja nastąpi. Rzadko też zdarzy się możliwość natychmiastowego zarobku. Często na prawdziwe zyski będzie trzeba sporo poczekać.

W co inwestować

To, w co warto inwestować zależy od wielu czynników: naszych możliwości finansowych, doświadczenia, tego, jakie ryzyko jesteśmy skłonni podjąć, naszej wiedzy na temat rynku czy lokalizacji. Niektóre opłacalne metody inwestowania pozostają niezmienne mimo upływu lat, a inne dynamicznie się zmieniają. Pytając, w co zainwestować pieniądze w 2019 roku otrzymamy wobec tego bardzo wiele różnych odpowiedzi. Obecnie za szczególnie opłacalny uważa się handel nieruchomościami, a także domenami internetowymi czy metalami szlachetnymi lub diamentami. Wciąż skorzystać można z takich bezpiecznych i tradycyjnych metod inwestowania jak lokaty bankowe i obligacje państwowe, ale zyski z nich nigdy nie były wysokie, a w ostatnich latach jeszcze się pomniejszyły. Biorąc pod uwagę postępującą inflację, nawet jeśli nieco zarobiliśmy, to po wyciągnięciu pieniędzy z lokaty mogą one być już znacznie mniej warte, niż kiedy je do niej wkładaliśmy.

Jeśli myślimy, że inwestowanie to zajęcie dla nas, warto spróbować. Należy jednak uważać i nie podejmować zbytniego ryzyka, zwłaszcza na początku.

Dodaj komentarz