Co robić w razie wypadku na autostradzie?

Co robić w razie wypadku na autostradzie?

Jazda autostradą pod wieloma względami jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, nie bez powodu cieszy się więc taką popularnością wśród kierowców. Dobrej jakości droga, wysokie ograniczenie prędkości, brak świateł i przejść dla pieszych – czego chcieć więcej? Niestety, jest także druga strona medalu. To, że na autostradach jeździ się tak szybko, sprawia, że stosunkowo często dochodzi tam do wypadków. Jeśli dodamy do tego nieodpowiedzialne zachowanie niektórych kierowców i/lub słabe warunki pogodowe (na przykład silny deszcz), mamy receptę na katastrofę. Nawet jeśli sami jeździmy ostrożnie, na wcześniej wspomniane czynniki nie mamy wpływu i auto pomoc Słubice może okazać się niezbędna. Wobec tego jak zachować się, kiedy już dojdzie do wypadku na autostradzie?

Pomóż rannym i wezwij pomoc

Nie w każdym wypadku będą poszkodowani, niestety jednak na autostradzie jest duże prawdopodobieństwo, że w razie jakiejkolwiek stłuczki ktoś poważnie ucierpi. Dlatego też powinniśmy jak najszybciej sprawdzić stan pasażerów pojazdu zarówno naszego, jak i innych uczestników wypadku. Należy pamiętać, że jesteśmy nie tylko moralnie, ale też prawnie zobowiązani do udzielenia należytej pomocy rannym. Nikt nas nie zmusi do na przykład wykonania resuscytacji, jeśli nie potrafimy zrobić tego poprawnie, ale absolutnym minimum jest wezwanie pomocy (karetki, policji, przydatna w wielu przypadkach może być także pomoc drogowa 24h Słubice). Nawet jeśli nasz telefon komórkowy uległ zniszczeniu w wyniku wypadku lub nie mieliśmy go przy sobie, na ogół nie będzie to problemem. Wzdłuż autostrady znaleźć można przeznaczone specjalnie dla takich zdarzeń budki alarmowe.

Odpowiednio zabezpiecz miejsce wypadku

O ile jest to możliwe, pojazd należy jak najszybciej usunąć z drogi na pobocze. Ponadto bezwzględnie powinno się 100 metrów za pojazdem ustawić trójkąt ostrzegawczy, który pomoże uniknąć kolejnych stłuczek czy kolizji, a także włączyć światła alarmowe. Jeśli awaria jest niewielka i wciąż auto jest w części sprawne (działają hamulce, układ kierowniczy i światła), może nam przyjść do głowy, aby z pomocą innego samochodu odholować nasze auto na lince holowniczej do najbliższego zjazdu, a może nawet do końca trasy. Pod żadnym pozorem nie można tego robić. W razie wypadku na autostradzie legalnie odholować samochód może jedynie specjalna laweta 24h Słubice, która dodatkowo musi z holowanym pojazdem jak najszybciej z niej zjechać.

Wypadek na autostradzie nie musi być końcem świata, o ile zachowamy trzeźwy umysł i zastosujemy się do powyższych wskazówek. W razie czego zawsze pomoże nam policja, pogotowie czy auto pomoc Słubice.

Laweta Słubice telefon znajdziesz na naszej stronie internetowej https://www.laweta-slubice.com.pl/.

Dodaj komentarz