Franczyza – czy warto ją prowadzić?

Franczyza – czy warto ją prowadzić?

Franczyza to taki model biznesowy, w którym dajesz możliwość innym, by pod Twoją marką prowadzili oddział lub miejsce. Idealnym przykładem są takie firmy jak np. Żabka, którą znajdziemy w każdym, większym mieście, jak i również w mniejszych, a działa w większości na zasadzie franczyzy, gdzie zgłasza się przedsiębiorca i chce współpracować. Model franczyzy jest różny. Możesz mieć swój wkład własny lub skorzystać z kapitału firmy, z którą wchodzisz we współpracę. A czy w ogóle warto zaczynać biznes od franczyzy?

Dla kogo franczyza?

Franczyza jest przede wszystkim dla osób, które są na początku drogi z biznesem. Jeśli nie masz większego doświadczenia, możesz z powodzeniem postawić na ten model biznesowy. Od firmy dostajesz najczęściej wsparcie, wypracowaną markę i renomę. Masz najlepszy start, który możesz sobie zapewnić. Jeśli wybierzesz odpowiednią firmę, która cieszy się na rynku zaufaniem, to już połowa sukcesu. Franczyza to taki model, który daje szansę osobom zarówno bez kapitału, jak i tym z niewielkim wkładem własnym.

Jak wybrać odpowiednią firmę?

Przede wszystkim postaw na to, byś wybrał firmę, która ma renomę i dobrą markę. Popytaj ludzi, poczytaj opinie. Dzięki temu będziesz mógł zacząć bez obaw o to, czy będziesz mieć klientów. Jeśli firma jest znana i lubiana to nie będzie z tym problemu. Ważna też jest lokalizacja. Spójrz na mapę miasta lub okolicy i zobacz, gdzie możesz otworzyć dany sklep lub oddział w ramach franczyzy. Jeśli chcesz otworzyć Żabkę w centrum miasta, gdzie znajduje się już ogromna liczba sklepów, to możesz mieć problem.

Zwróć również uwagę na warunki umowy. Niektóre firmy mają ogromne kary za rzeczy, które na początku mogą przysporzyć Ci problem, jak np. obrót. Potrzebujesz czasu na to, by zaznajomić się z rynkiem i samym biznesem. Dlatego też albo nie podpisuj niekorzystnej umowy albo negocjuj. Każda firma ma swoje warunki. Musi na tym oczywiście zarabiać, ale Ty również. A o tym często zapomina wielu początkujących przedsiębiorców, którzy zaczynają pracować w tym modelu biznesowym.

Franczyza to bardzo dobry model, jeśli odpowiednio wybierzesz lokalizację, firmę i będziesz miał warunki umowy takie, które będziesz w stanie spełnić. Zwróć uwagę na te kwestie. Czasem warto też pomyśleć od otworzeniem swojego biznesu. Ogromną przewagą, jaką daje franczyza jest to, że pracujesz z marką znaną, która ma już renomę i doświadczenie. Dodatkowo wiele firm nie wymaga ogromnego wkładu własnego, co dla początkujących stanowi argument decydujący.

Dodaj komentarz