Ćwiczenia na kreatywność cz.1 – zobacz dlaczego warto być kreatywnym w biznesie

Ćwiczenia na kreatywność cz.1 – zobacz dlaczego warto być kreatywnym w biznesie

Bycie kreatywnym przyda nam się zarówno w codziennym życiu, jak i w prowadzeniu biznesu. W końcu, aby wybić się teraz na rynku, potrzebne są coraz bardziej oryginalne i niespotykane pomysły. Niektórzy mają to szczęście, że od zawsze są kreatywni i potrafią myśleć poza schematami. Z kolei niektórym ciężko przychodzi kreatywne myślenie. Nie oznacza to jednak, że nie można się tego nauczyć. Wręcz przeciwnie istnieją ćwiczenia na kreatywność, które mogą pobudzić Twoje twórcze myślenie i sprawić, że będziesz bardziej pomysłowy.

Nauka kreatywności

Na nasze szczęście kreatywność jest cechą, którą możemy ćwiczyć i rozwijać za pomocą ćwiczeń. Oczywiście jedni będą nią bardziej obdarzeni, a drudzy mniej jednak nie oznacza to, że osoba, która do tej pory nie była mistrzem w kreatywnych pomysłach, nie może się nim stać.

Za tę cechę odpowiada w największej mierze nasza prawa półkula mózgu. Jest ona również odpowiedzialna za wyobraźnię przestrzenną, abstrakcyjne myślenie i wrażliwość artystyczną. Osoby artystycznie uzdolnione mają zazwyczaj mocniej rozwiniętą prawą półkulę niż lewą, która odpowiada z kolei za logiczne myślenie i umiejętność liczenia. Pamiętaj jednak, że typowy “ścisłowiec” czyli osoba, której lewa półkula rozwinęła się lepiej, niż prawa również może być kreatywny. Wystarczy trochę ćwiczeń i silnej motywacji.

Nad swoją kreatywnością może pracować każdy i im częściej i intensywniej będziemy to robić, tym szybciej zobaczymy tego efekty. Można to trochę porównać do uczenia się jazdy na rowerze, tańczenia czy liczenia. Jedni nauczą się czegoś szybciej a inni później, ale każdy, kto wkłada w to swój czas, ma szanse posiąść tę umiejętność.

Ćwiczenia na kreatywność – 2 propozycje

Na początek przygotowaliśmy dla Ciebie dwie propozycje ćwiczeń na kreatywności, które możesz wykonywać codziennie. Wystarczy, że wygospodarujesz chwilę czasu każdego dnia, a po jakimś czasie zauważysz pierwsze efekty.

Ćwiczenie 1: Rysowanie

Nie musisz mieć dużych umiejętności artystycznych, aby wykonać to zadanie. Pamiętaj, że Twoje dzieła, nie będą wystawione na publiczny osąd i są one jedynie dla Ciebie. W tym ćwiczeniu chodzi o to, abyś na pustej kartce narysował kółka. Na początek może być ich 10. Następnie musisz nastawić czasomierz na 3 minuty. W tym czasie musisz z narysowanych wcześniej kółek stworzyć jak najwięcej rozpoznawalnych obiektów. Może to być na przykład owoc lub zwierze. Nie zniechęcaj się, jeśli za pierwszym razem nie uda Ci się narysować aż dziesięciu rzeczy. To całkiem normalne i każdy potrzebuje trochę czasu, aby wykonać dobrze to zadanie. Po jakimś czasie z łatwością wypełnisz dziesięć kółek. Jeśli się tak stanie, podnieś sobie poziom trudności i narysuj ich 20. Nastaw czasomierz na 3 minuty i zrób to samo. Staraj się wymyślać nowe obiekty niż wcześniej. Tak jak za pierwszym razem, gdy wykonywałeś to ćwiczenie może to być dla Ciebie trudne, ale po jakimś czasie w końcu Ci się uda. To nie tylko świetny trening kreatywności, ale zabawa, którą możesz wykonywać z kimś bliskim. Jeśli regularnie będziesz wykonywać to ćwiczenie, to zobaczysz, że Twój poziom kreatywności się podnosi i jesteś w stanie szybko wymyślać różne ciekawe rzeczy.

Ćwiczenie 2: Historie

Te ćwiczenie możesz wykonywać zarówno sam, jak i ze znajomymi. Jeśli jesteś sam, to musisz wypisać na kartce 5 równoważników zdań. Z kolei, jeśli robisz to ćwiczenie w grupie, to inni muszą wymyśli je za Ciebie. Z podanych słów musisz wymyślić jedną historię. Nie możesz pominąć żadnego podanego wyrazu. Historyjki mogą być krótkie lub długie, bardziej i mniej fantazyjne najważniejsze, aby udało Ci się połączyć ze sobą wszystkie równoważniki. Na początku możesz mieć problem z wymyślaniem i będzie Ci się wydawać, że historie, które tworzysz są nudne, albo dziwne. Postaraj się nie zniechęcać i wykonuj to ćwiczenie co jakiś czas. W końcu zobaczysz, że przychodzi Ci to z łatwością i nie musisz się za bardzo skupiać na tym, aby fabuła była ciekawa. Będziesz tworzyć fantastyczne historie, które nigdy nie miałyby miejsca, ale właśnie o to chodzi w tym zadaniu. O pobudzenie swojego mózgu do tego, aby myślał niestandardowo i tworzył ciekawe rzeczy.

Na początek te dwa ćwiczenia w zupełności wystarczą do tego, aby pobudzić swoją kreatywność i nad nią popracować. Niedługo na naszym blogu pojawi się druga część wpisu, w której znajdziesz kolejne ćwiczenia na kreatywność.

Dodaj komentarz