Zakazy i nakazy odnośnie holowania

Zakazy i nakazy odnośnie holowania

Na holowanie pojazdu decydujemy się, kiedy nasze auto jest całkowicie niesprawne do jazdy, a trzeba je z danego miejsca (na przykład drogi) usunąć. Niezależnie od tego, czy doszło do wypadku, awarii czy stłuczki, pomocą służyć nam może całodobowa pomoc drogowa Świecko https://www.laweta-swiecko.com.pl/. Jeśli jednak chcemy oszczędzić i holować przy pomocy drugiego pojazdu (na przykład znajomego), również jest to możliwe. Musimy jednak być świadomi tego, że wiąże się to z wieloma ograniczeniami i zasadami, których nieprzestrzeganie może się dla nas w najlepszym razie skończyć mandatem, a w najgorszym jeszcze większym uszkodzeniem pojazdu lub nawet kolejnym wypadkiem. Wobec tego o czym trzeba pamiętać przy holowaniu?

Odpowiedni stan techniczny pojazdu

Należy pamiętać, że jeśli auto jest już absolutnie niesprawnym wrakiem, nie możemy legalnie go holować przy pomocy linki holowniczej. W takim wypadku pomoże nam pomoc drogowa 24h Świecko, która może holować nasz pojazd na lawecie. Żeby móc wykorzystać linkę, konieczne będzie spełnienie kilku warunków odnośnie stanu technicznego samochodu. Wciąż sprawny musi być układ kierowniczy i hamulcowy, a także oświetlenie. Auto powinno być odpowiednio oznaczone za pomocą trójkąta ostrzegawczego. Alternatywą jest wysyłanie żółtych świateł błyskowych. Nieprzestrzeganie tych przepisów grozi otrzymaniem mandatu.

Jak połączyć ze sobą pojazdy?

Musi to być zrobione tak, aby nie istniała żadna szansa na ich odłączenie się od siebie. W związku z tym linka może być przyczepiana jedynie do fabrycznych haków holowniczych. Jakiekolwiek eksperymenty z zahaczaniem jej o bagażnik czy zderzaki jest nie dość, że niedozwolone, to jeszcze bardzo groźne. Linkę także powinniśmy oznaczyć – na ogół robi się to za pomocą chorągiewek.

Jazda podczas holowania

Żeby dobrze i bezpiecznie holować, nie wystarczy mieć doświadczenia w jeździe samochodem. Jeśli nie czujemy się na siłach lub występują utrudnione warunki (oblodzenie drogi, deszcz, śnieg), być może lepszym wyjściem będzie profesjonalne holowanie Świecko. Jeśli jednak wolimy zrobić to sami, musimy pamiętać, że jazda podczas holowania powinna być spokojna, wolna (maksymalnie 30km/h w obszarze zabudowanym i 60km/h w obszarze niezabudowanym) i uważna. Nie ma mowy o ostrym hamowaniu czy gwałtownym skręcaniu. W ten sposób jedynie narazimy siebie i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo.

Jeśli pojazd nie nadaje się do dalszej jazdy, mamy dwie opcje: profesjonalne holowanie Świecko, za co będziemy musieli zapłacić, ale przynajmniej nie ryzykujemy, lub holowanie z udziałem znajomego. Należy pamiętać, że holowanie jest obwarowane wieloma zasadami, których koniecznie trzeba przestrzegać.

Dodaj komentarz