Księgarnia medyczna i fachowa literatura na temat borderline

Księgarnia medyczna i fachowa literatura na temat borderline

Przebywanie z osobą dotkniętą zaburzeniami osobowości jest sporym wyzwaniem. Dysfunkcja ta jest odpowiedzialna za niestabilny nastrój, poczucie bycia odrzuconym czy nawet zaburzenia tożsamości. W przypadku regularnych kontaktów z takim człowiekiem nawet najsilniejsze uczucie miłości może nie przejść próby, na którą narażone są relacje z ludźmi „z pogranicza” osobowości. Wielkie chęci i motywacja do niepoddawania się są oczywiście niezbędne. Jednak przydaje się również solidna wiedza na temat zaburzenia borderline. Poza konsultacjami z psychologiem czy psychiatrą, warto pogłębić znajomość tej dysfunkcji, zaglądając do fachowej literatury medycznej. W takich miejscach, jak księgarnia medyczna, znajdziemy wiele interesujących publikacji.

Zrozumieć borderline. Księgarnia medyczna i najnowsze badania

Wpadanie w skrajne emocje, wykorzystywanie innych, ciągłe przeplatanie się gniewu z troską i serdecznością – to niektóre zachowania wyróżniające ludzi z osobowością borderline. To jeszcze nie schizofrenia, ale zaburzenia mieszące się między typem psychotycznym a neurotycznym. Jednym z najbardziej charakterystycznych zachowań jest specyficzne pragnienie relacji z drugą osobą połączone z olbrzymim lękiem. Z jednej strony występuję strach przed byciem podporządkowanym, „wchłoniętym”. Jednocześnie towarzyszymy temu ekstremalna obawa przed utratą więzi. Taka sprzeczność odczuwana nieustannie prowadzi do silnego napięcia na tle emocjonalnym. Bycie rozdartym między jednoczesnym dążeniem do bliskości i wolności doprowadza osoby z bordeline do drastycznych posunięć. Dochodzi do prób samobójczych czy samookaleczeń. Przypadki te w ostatnich latach stały się omawiane na szerszą skalę, stąd niejedna księgarnia medyczna posiada na swojej półce publikacje na ten temat.

Księgarnia medyczna – książki o zaburzeniach osobowości

Jeśli osobę z naszego bliskiego otoczenia zdiagnozowano jako osobowość bordeline, oznacza to dla nas wiadomość zarówno dobrą, jak i złą. Dlaczego dobrą? Przede wszystkim od tego momentu wiemy, że ogrom nieprzyjemnych sytuacji, uciążliwych kłótni i drastycznych awantur nie wziął się znikąd. Osoba, którą kochamy i jednocześnie obwiniamy za szereg przykrości, nie ma do końca kontroli nad swoim zachowaniem. Wiele raniących słów, które od niej usłyszeliśmy, nie wynikają z czysto złej woli. Przyczyny występowania osobowości borderline są wciąż w trakcie badań. Lekarze nie są w stanie jednoznacznie wskazać okoliczności powstawanie tego fenomenu. Wstępnie przyjęto, że powodem mogą być traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa. Bycie porzuconym, rozłąka z opiekunami czy śmierć rodziców uznawane są za jedne z kluczowych czynników pogłębiających problem. Równie negatywny wpływ może mieć nieodpowiednie wychowanie, a także zaburzenia osobowości występujące u rodziców czy opiekunów. Jak budować relację z takimi osobami? Warto skorzystać z poradników, które oferuje księgarnia medyczna.

Psycholog i księgarnia medyczna – jak żyć z osobami niestabilnymi emocjonalnie?

Sięgając do publikacji pisanych przez specjalistów łatwiej przyjdzie nam zrozumieć, co dokładnie dzieje się z emocjami osób z osobowością borderline. Nie jest prosto pojąć, dlaczego nasz partner częściej emanuje negatywnym nastawieniem. Takie emocje jak złość, frustracja, lęk, wstyd, smutek i rezygnacja, będą nieustannie towarzyszyć w takim związku. Powoduje to rosnący stres, który potrafi skutecznie wyniszczyć i ugasić nawet najbardziej płomienne uczucia. Księgarnia medyczna z literaturą fachową wraz z konsultacjami u psychologa czy psychiatry to obowiązkowy punkt, jeśli jesteśmy w bliskiej relacji z osobowością borderline. W takiej sytuacji nie tylko pacjent wymaga opieki. Również będąc jego partnerem czeka nas ogrom wyzwań. By im sprostać, warto zgłębić potrzebą wiedzą, która pomoże nam nie tylko lepiej zrozumieć drugą stronę, ale i zadbać o siebie. Specjaliści przekonują, że taka relacja jest możliwa. Zachowując równowagę między wsparciem dla osoby ulegającej skrajnym emocjom a dbaniem o własną harmonię, można stworzyć związek pełen miłości i szacunku.

Dodaj komentarz