Klasyczne pożyczki i kredyty w banku nie są jedynym sposobem na pozyskanie przez firmę zewnętrznego finansowania i zwracanie go w ratach. Dostępne jest obecnie także wiele innych produktów finansowych, w tym finansowanie pod zastaw, które w niektórych przypadkach mogą być korzystniejszym i znacznie łatwiej dostępnym rozwiązaniem.
Dobrym przykładem jest pożyczka pod zabezpieczenie nieruchomości i bez zastrzeżeń dla firm, z której mogą skorzystać nawet przedsiębiorstwa znajdujące się z różnych przyczyn w trudnej sytuacji finansowej. Jak dokładnie działa taka pożyczka i kiedy opłaca się po nią sięgnąć? Wszystko wyjaśnimy poniżej.
Co warto wiedzieć o pożyczce pod zabezpieczenie nieruchomości?
Pożyczka pod zabezpieczenie nieruchomości może zostać udzielona firmie niezależnie od jej formy prawnej, rozmiaru czy branży, w której działa. Co więcej, w przeciwieństwie do większości innych produktów finansowych, zdolność kredytowa oraz historia kredytowa mają w kontekście szans na otrzymanie potrzebnych środków marginalne znaczenie. Wynika to z faktu, że zastaw nieruchomości uważany jest za bardzo silne zabezpieczenie spłaty zobowiązania, które obniża ryzyko związane z jego przyznaniem.
Inaczej mówiąc, nawet, jeśli firma znajduje się w trudniejszej sytuacji finansowej, to i tak będzie dla pożyczkodawcy wiarygodnym pożyczkobiorcą, ponieważ w razie kłopotów z terminową spłatą zobowiązania należność będzie można wyegzekwować z nieruchomości. Przedmiotem zabezpieczenia może być zarówno nieruchomość o przeznaczeniu typowo biznesowym (biuro, magazyn, fabryka), jak i prywatnym (mieszkanie, dom).
Co może się okazać istotne zwłaszcza dla mniejszych i początkujących firm, które jeszcze nie mają nieruchomości na własność, przedmiotem zabezpieczenia może być także nieruchomość należąca do podmiotu lub osoby trzeciej, przy czym oczywiście na ustanowienie zastawu musi zostać wyrażona zgoda.
Czy warto zdecydować się na pożyczkę pod zastaw nieruchomości?
Pożyczka pod zastaw nieruchomości charakteryzuje się relatywnie niskimi wymaganiami wobec pożyczkobiorcy, a przy tym wysoką maksymalną kwotą zobowiązania (jej dokładna wysokość zależy od wartości przedmiotu zastawu) i niewielką ilością formalności.
Jej zaciągnięcie jest wygodne i szybkie (czas oczekiwania na decyzję jest zwykle znacznie krótszy niż w przypadku próby uzyskania środków, zwłaszcza dużych kwot, z banku), a pozyskane środki można wykorzystać na przykład na poprawę bieżącej sytuacji firmy lub na jej rozwój, w zależności od bieżącej sytuacji firmy i jej planów na przyszłość.