Pożyczka inwestycyjna to szansa na rozwój. Pozwala na sfinansowanie narzędzi, produktów i oprogramowań, które mogą znacząco przyczynić się do rozwoju firmy. Dzięki pożyczce inwestycyjnej małe i średnie przedsiębiorstwa zyskują szansę na wzmocnienie swojego potencjału gospodarczego i pozycji na rynku. Jak działa pożyczka inwestycyjna i jak się o nią ubiegać?
Pożyczka inwestycyjna – co to jest?
Na wstępie musimy rozróżnić pożyczkę inwestycyjną od kredytu inwestycyjnego. Ta pierwsza finansowana jest ze środków unijnych. Natomiast kredyt jest produktem bankowym. Mimo, że pozornie oba zobowiązania finansowe są do siebie podobne, to różnice są naprawdę znaczące. Pożyczki unijne nierzadko mylone są z dotacją. Jednak dotacja ma to do siebie, że nie trzeba jej zwracać. Natomiast pożyczka jest normalnym zobowiązaniem zwrotnym. Z tą różnicą, że pożyczki unijne udzielane są na preferencyjnych warunkach.
Co wyróżnia pożyczkę inwestycyjną na tle kredytów? Przede wszystkim bardzo niskie oprocentowanie. W niektórych województwach wynosi ono tylko 1 proc. W bankach może natomiast sięgać nawet kilkunastu. Z niskim oprocentowaniem wiąże się z kolei niski koszt pozyskania kapitału oraz korzystne warunki spłaty. Maksymalny koszt finansowania pożyczki unijnej wynosi ok. 5-6 proc., co jest niezwykle konkurencyjną ofertą względem kredytów bankowych.
Na co mogę przeznaczyć pożyczkę inwestycyjną?
Jak sama nazwa wskazuje pożyczkę inwestycyjną można przeznaczyć na rzeczy związane z rozwojem firmy. Jest to pojęcie dość ogólne i pozwala na podpięcie wielu inwestycji. Pieniądze z pożyczki inwestycyjnej można przeznaczyć na zakup maszyn i urządzeń, które przyczynią się do np. zwiększenia możliwości produkcyjnych firmy. Realizację innowacyjnych pomysłów, zakup specjalistycznych oprogramowań IT, które przełożą się na rozbudowanie informatyzacji wewnętrznej w firmie.
Ponadto pieniądze z pożyczki inwestycyjnej możesz przeznaczyć na wdrażanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. To także okazja do sfinansowania inwestycji związanych z rewitalizacją. Dzięki pożyczce inwestycyjnej możesz również wprowadzić na rynek nowe usługi i produkty.
Jak ubiegać się o pożyczkę inwestycyjną?
Pożyczki inwestycyjne ze środków unijnych są łatwiejsze do uzyskania niż kredyt bankowy. Nie zmienia to jednak faktu, że trzeba spełniać kilka wymogów. Przede wszystkim pożyczki unijne przeznaczone są dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Możesz stawiać pierwsze kroki w biznesie lub być firmą z wieloletnim doświadczeniem, ale żeby ubiegać się o pożyczkę inwestycyjną nie możesz zatrudniać więcej niż 250 pracowników. W takich limitach osadzone są małe i średnie przedsiębiorstwa.
Decydując się na pożyczkę unijną warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, specjalizującego się w pożyczkach unijnych, takiego jak firma CRBiP. Ekspert pomoże nam przygotować wszelkie potrzebne dokumenty oraz przeprowadzi przez cały proces uzyskiwania pożyczki. Warto jednak wiedzieć, że rozpatrzenie wniosku o przyznanie pożyczki zajmuje maksymalnie 60 dni.