Nie da się ukryć, że większość młodych osób rozpoczynających budowanie kariery zawodowej po studiach marzy o własnych czterech ścianach. Wraz z wiekiem coraz mniejszy odsetek dorosłych wynajmuje mieszkanie, gdyż decydują się oni na kupno nieruchomości na własność. Często jednak własne fundusze nie są wystarczające i trzeba zwrócić się o pomoc do banku.
Jak się zabrać za kupno mieszkania?
Odpowiedzi na to jak uzyskać kredyt na mieszkanie poradnik krok po kroku może udzielić, niemniej jednak warto też zasięgnąć opinii wśród rodziny lub znajomych, którzy mieli z tym do czynienia. Rozsądnym wydaje się także umówienie się na wizytę u doradcy kredytowego lub doradcy do spraw nieruchomości. Profesjonaliści mogą zaznajomić z takimi pojęciami jak hipoteka, zdolność kredytowa, wkład własny czy stawka marży. Znając i używając tych terminów można prowadzić rozmowy z przedstawicielami banków, nie gubiąc się w tym nowym świecie.
Cenne wskazówki
O kredyt na mieszkanie starał się prawie każdy w ciągu swojego życia, jednak nielicznym został przyznany na dogodnych warunkach, dlatego warto zadbać o to, aby bank nie miał nic do zarzucenia potencjalnemu klientowi. Najbardziej pożądaną kwestią jest oczywiście umowa o pracę na czas nieokreślony. Zapewnia bank o spłatach przyszłych rat kredytu bez konieczności wszczynania postępowania egzekucyjnego. Prócz tego, przychylnie patrzy się na małżeństwo, które decyduje się zaciągnąć takie zobowiązanie we dwójkę. Nie bez znaczenia jest także pozytywna historia kredytowa, czyli zaciągnięte w przeszłości pożyczki, spłacone w terminie aż do ostatniej raty. Przykładowo, przy zakupie sprzętów domowych wybór spłat na raty zamiast jednorazowej zapłaty nie powinien sprawić kłopotów, a można tym samym rozpocząć budowanie rzetelnego profilu. Oczywistym jest również pilnowanie, aby nie trafić na listę krajowego rejestru dłużników.
Jaki bank?
Kredyt na mieszkanie jest oferowany w większości banków funkcjonujących na polskim rynku, jednak należy mieć na uwadze różne warunki dyktowane przez daną placówkę. Działania warto rozpocząć od wyszukiwania podstawowych informacji na stronach interesownych banków, a później przejść do umawiania wizyt w poszczególnych oddziałach. Pośpiech zdecydowanie nie jest wskazany – powinno się unikać podejmowania decyzji pod wpływem impulsu, gdyż może to zaważyć najbliższej oraz dalszej przyszłości. Przydatnym byłaby również wiedza na temat aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości oraz polityki finansowej. Skorzystanie z pomocy innych osób może rozszerzyć punkt widzenia i zainspirować do podjęcia nowych kroków, dlatego nie warto jej odrzucać.