Kredyt dla zarabiających za granicą

Kredyt dla zarabiających za granicą

Wiele osób z różnych powodów mimo zarabiania i mieszkania za granicą zainteresowane jest zaciągnięciem zobowiązania w Polsce. Być może warunki kredytów w kraju zamieszkania są znacznie gorsze lub ciężej jest o pozytywne rozpatrzenie wniosku. Tak czy inaczej, kredyt dla osób osiągających dochody za granicą to produkt dość niszowy, ale nie oznacza to, że kredyt dla obcokrajowca nie istnieje czy nie można go otrzymać. W takim razie kto i jak może zaciągnąć właśnie tego typu kredyt?

Co jest potrzebne do otrzymania kredytu zarabiając za granicą?

Chcąc otrzymać kredyt w Polsce mimo osiągania dochodów za granicą naszego kraju należy przygotować się na sporą ilość związanych z tym formalności. Przede wszystkim musimy posiadać umowę o pracę lub kontrakt, a nasz staż pracy nie powinien być mniejszy niż pół roku. Osoby na przykład przebywające na zasiłku za granicą w związku z tym mają zerowe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Dodatkowo bank interesować będzie także zaświadczenie o naszych dochodach i wyciąg z konta bankowego z danego okresu. Wszystkie dokumenty, o ile nie są w języku polskim lub (w niektórych bankach) angielskim, będą prawdopodobnie musiały być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Czy można dostać kredyt hipoteczny pracując poza Polską?

Wielu emigrantów planuje po kilku lub kilkunastu latach pracy za granicą powrót do Polski i chce już wcześniej w tym celu rozpocząć budowę domu. W związku z tym zachodzi potrzeba zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Czy kredyt hipoteczny jest to kredyt dla osób osiągających dochody za granicą, czy też nie mają oni takiej możliwości? Niestety, już od kilku lat panuje zasada, według której tego typu kredytów udzielać można tylko w walucie, w której dana osoba zarabia. Wobec tego jeśli nie otrzymujemy wypłaty w złotówkach, nie możemy liczyć na przyznanie kredytu hipotecznego. Jest jednak wyjście z takiej sytuacji. Wystarczy, że nasz współkredytobiorca, na przykład małżonek, pracuje w Polsce. Niestety trzeba jednak być świadomym tego, że w związku z takim obejściem przepisów nasz kredyt będzie udzielony na zdecydowanie mniej atrakcyjnych warunkach, niż gdyby obie strony zarabiały w złotówkach. W praktyce oznacza to wyższe oprocentowanie i konieczność większego wkładu własnego.

Na co należy uważać biorąc kredyt przy osiąganiu dochodów za granicą?

Banków, które w ogóle udzielają takim osobom kredytów jest stosunkowo niewiele, więc przejrzenie wszystkich dostępnych ofert nie powinno zająć dużo czasu. Z pewnością podstawą jest dokładne przeczytanie przedstawionej umowy i potwierdzenie, że rzeczywiście wszystkie zapisane w niej warunki zgadzają się z umówionymi.

Kredyt dla obcokrajowca może być ciekawym rozwiązaniem, ale niełatwo go otrzymać. Warto w związku z tym zapoznać się także z ofertami lokalnych banków.

Dodaj komentarz