Dlaczego inwestując trzeba być cierpliwym?

Dlaczego inwestując trzeba być cierpliwym?

Celem inwestycji https://finanse.net.pl/ jest pomnożenie swoich zasobów pieniężnych. Można to robić na wiele różnych sposobów, zależnych od kwoty wkładu, ale też ryzyka, jakie jesteśmy skłonni podjąć. Jeśli inwestycja ma zwrócić się szybko, zazwyczaj cechuje się też dużym ryzykiem i koniecznością przeznaczenia na nią dużych nakładów finansowych. Inwestycje, które można uznać za niemal lub nawet całkowicie bezpieczne zazwyczaj nie gwarantują dużych zysków, ale też przede wszystkim rozkładają się na długie ramy czasowe.

Niecierpliwość przepisem na porażkę

Ideałem byłaby możliwość wzbogacenia się szybko, bez ryzyka i do tego jeszcze niskim kosztem. Jest to jednak niemal niemożliwe. Inwestycje krótkoterminowe zazwyczaj nawet jeśli niosą za sobą potencjalnie wysoki zarobek, często wiążą się z możliwością utraty części lub nawet całości inwestycji. Inwestor, chcący podjąć się inwestycji długoterminowej, musi liczyć się z tym, że na jej zwrot sporo poczeka. Niecierpliwość prowadzi do popełniania pomyłek i złych decyzji, toteż nie może ona mieć miejsca przy poważnych inwestycjach. Za przykład mogą tutaj posłużyć lokaty bankowe. To jeden z bezpieczniejszych sposobów inwestycji, do tego wyraźnie premiujący cierpliwość. Im dłużej i im więcej przechowujemy pieniądze na lokacie, tym więcej zarabiamy. Zysk nigdy jednak z powodu relatywnego braku ryzyka nie będzie oszałamiający, a w czasie trwania lokaty nasze fundusze są zamrożone na koncie i przez długi czas nie mamy do nich dostępu.

Cierpliwość popłaca

Zdarzyły się przypadki inwestycji, gdzie dzięki cierpliwości, szczęściu i odrobinie przewidywania inwestorom udało się zarobić krocie. W przeciągu kilku lat wartość kryptowalut, zwłaszcza BitCoina, poszybowała do góry. Osoby, które w swoim czasie postanowiły zainwestować nawet niewielkie sumy w taką nowinkę, teraz są bardzo zamożnymi ludźmi. Wzrost wartości kryptowalut można było w pewnym stopniu przewidzieć, ale jest raczej niemożliwe, żeby ktoś spodziewał się tak ogromnej eksplozji wartości. Nie nastąpiła ona zresztą od razu. Jeśli ktoś nie ma cierpliwości i oczekuje wyników teraz, zaraz, natychmiast to nigdy nie będzie dobrym inwestorem. Żeby inwestycje zaprocentowały w przyszłości, trzeba pogodzić się z niekiedy bardzo długimi okresami, podczas których można tylko biernie obserwować i czekać na rezultaty naszych działań.

Są cechy, które powinien bez wyjątku posiadać każdy, kto chce mniej lub bardziej poważnie zająć się inwestycjami. Nie jest to wbrew pozorom zajęcie dla każdego. Cierpliwość to jeden z najbardziej kluczowych i niezbędnych elementów, ponieważ nikt, kto łatwo i szybko się poddaje nie odniesie sukcesu, zwłaszcza na takim zmiennym polu jak inwestowanie.

Dodaj komentarz