Karta Informacyjna Przedsięwzięcia (KIP) – dla jakich inwestycji należy ją opracować?

Karta Informacyjna Przedsięwzięcia (KIP) – dla jakich inwestycji należy ją opracować?

Karta informacyjna przedsięwzięcia to dokument, który zawiera najważniejsze informacje na temat planowanej inwestycji, która może potencjalnie oddziaływać na środowisko. KIP należy wypełnić i dołączyć do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Dobrą wiadomością jest to, że inwestor nie musi opracowywać karty samodzielnie. Mogą mu w tym pomóc specjaliści, którzy mają w tym wieloletnie doświadczenie. Zobacz, do jakich inwestycji będzie niezbędna karta inwentaryzacyjna przedsięwzięcia.

Dla jakich inwestycji należy sporządzić Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia?

Do inwestycji, dla których należy sporządzić Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia, można zaliczyć: skup złomu, stację benzynową, farmę fotowoltaiczną, małą elektrownię wodną, halę produkcyjną, magazyn. W niektórych przypadkach także budowa domu jednorodzinnego może wymagać opracowania KIP. Jeśli obszar, na którym ma powstać nieruchomość, jest chroniony, to konieczne będzie przeprowadzenie procedury mającej na celu uzyskanie decyzji środowiskowej. Inwestorzy, którzy nie wiedzą, jak poprawnie wypełnić dokumenty mogą skorzystać z usług profesjonalnych ekspertów od środowiska.

KIP może sporządzić inwestor, ale nie zawsze jest to najlepszym rozwiązaniem. Osoby, które nie mają w tym doświadczenia, powinny skorzystać z usług ekspertów. Dzięki temu zyskasz pewność, że dokument został uzupełniony poprawnie i po wydaniu decyzji szybko będzie można przejść do realizacji inwestycji.

Jakie informacje znajdują się w KIP?

KIP to szczegółowy dokument, który zawiera wiele informacji. Należy w nim opisać rodzaj planowanej inwestycji oraz czynniki, które mogą oddziaływać na środowisko naturalne. W dokumencie muszą znaleźć się informacje o skali inwestycji oraz jej położeniu. Inwestor powinien też opisać rodzaj technologii, który będzie wykorzystywany podczas budowy obiektu. To na co warto zwrócić szczególną uwagę to rozwiązania, które mają chronić środowisko naturalne, a które zostaną wykorzystane podczas realizacji inwestycji. Dlaczego są one takie ważne?

Ponieważ mogą one sprawić, że bez problemu uzyskasz pozwolenie na realizację swojego planu. Budowa nie powinna stanowić zbyt dużego zagrożenia dla środowiska naturalnego, czyli dla fauny i flory, która obecnie znajduje się na terenie oraz w okolicach planowanej budowy. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań może zminimalizować negatywne skutki budowy obiektu. Nawet jeśli będzie to niewielki dom jednorodzinny to jego oddziaływanie na środowisko może być znaczące.

Artykuł powstał przy współpracy z AvesNature (avesnature.com.pl) – ekspertami od środowiska, którym możesz zlecić opracowanie karty inwentaryzacyjnej przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz