Jak można zdobyć pieniądze na założenie własnej firmy?

Jak można zdobyć pieniądze na założenie własnej firmy?

Wiele osób w Polsce decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Decyzja taka na pewno nie jest łatwa do podjęcia. Własna firma daje sporo korzyści oraz możliwości, jednak jest to także spory obowiązek oraz ryzyko.

Prowadzenie swojej firmy

Samo założenie firmy jest dzisiaj dość proste. Jednak jej prowadzenie oraz dbanie o jej wizerunek, zabieganie o klientów, płacenie podatków, wcale nie jest prostą sprawą. Statystyki pokazują, że większość młodych firm upada po roku funkcjonowania. Jednak jeżeli ktoś ma chęć do działania, a co ważniejsze ma pomysł na własną firmę, wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować.

Gdy już zdecydujemy się założyć własną działalność gospodarczą, trzeba się zastanowić nad wieloma kwestiami. Przede wszystkim ważna jest sprawa finansowania naszej przyszłej firmy. Założenie działalności wymaga zainwestowania pewnej kwoty pieniędzy, dzięki której możliwe będzie rozkręcenie interesu.

Jak finansować firmę?

Istnieje kilka sposobów na to, żeby znaleźć pieniądze na prowadzenie swojej firmy. Aktualnie można otrzymać dofinansowanie, czy też dotację na rozpoczęcie działalności. Poniżej prezentujemy kilka sposobów na to, jak można zdobyć pieniądze na założenie własnej firmy.

Własne oszczędności

Jest to chyba najlepsza metoda na sfinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej. Można pracować na etacie, czy też wyjechać za granicę i zarobić wystarczającą sumę pieniędzy, która wystarczy na otwarcie biznesu. Dzięki zainwestowaniu własnych oszczędności nie tworzymy żadnych zobowiązań wobec banku, czy też innych instytucji.

Dotacje z Urzędu Pracy

Jest to dość popularny sposób na sfinansowanie początków działania swojej firmy wśród nowych przedsiębiorców. Jednak opcja ta dostępna jest jedynie dla osób, które są zarejestrowane jako osoby bezrobotne w urzędzie pracy.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Aktualnie są one dość popularne. Wielu młodych polskich przedsiębiorców korzysta z tego typu dotacji. Środki z Unii Europejskiej przeznaczane są na rozwój lokalnych przedsiębiorstw. Ludzie, którzy decydują się założyć firmę, mogą liczyć na wsparcie z Funduszy UE.

Kredyt bankowy

Banki oferują specjalne rodzaje kredytów dla osób, które chcą otworzyć firmę. Młody przedsiębiorca może pozyskać środki na działalność poprzez zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego. Może on być przeznaczony na inwestycje, takie jak lokal, sprzęt, czy narzędzia konieczne do prowadzenia własnej firmy.

Pomoc rodziny i znajomych

Ciekawym sposobem na znalezienie funduszy koniecznych do rozpoczęcia swojej działalności może być pieniężna pomoc osób znajomych lub rodziny. Jeżeli mamy dobre kontakty z najbliższymi, a nie chcemy brać kredytu w banku lub nie możemy skorzystać z innej opcji dofinansowania, to warto zapytać znajomych i rodzinę, czy mogą pożyczyć trochę pieniędzy.

Dodaj komentarz