Jak poradzić sobie z długami

Jak poradzić sobie z długami

Długi są problemem coraz większej ilości polaków. Swoje marzenia takie jak samochód, wakacje czy budowa domu w dużej mierze zaczęliśmy finansować za pomocą kredytów. Nie byłoby w tym nic złego, gdybyśmy potrafili realnie ocenić swoje możliwości i do nich dobrać, chociażby miesięczną ratę kredytu. W długi bardzo łatwo jest popaść i bardzo trudno z nich wyjść. Nie jest to jednak niemożliwe i istnieje kilka sposobów na to, jak sobie z nimi poradzić. Zobacz jak wyjść z długo i czy konsolidacja kredytu się opłaca.

Jak poradzić sobie z długami

Nie bierz kredytu na spłatę długów

Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pamiętać, mając zadłużenie, jest to, że nie powinniśmy go spłacać za pomocą kolejnego kredytu. Jeśli na spłatę długów zaciągniemy kolejny dług, to szybko popadniemy w pętle zadłużeń i nie sposób będzie z niej wyjść. Walka z długami nie należy do prostych i nie można podczas niej korzystać z półśrodków takich jak kolejne pożyczki.

Zaakceptuj to, że masz długi

Wiele osób próbuje wyprzeć ze swojej głowy fakt, że są zadłużeni. Nie jest to jednak dobry pomysł, a długi same nagle nie znikną i im szybciej zaczniemy je spłacać, tym lepiej. Doskonale wiemy, że zadłużenie to coś, z czym ciężko się pogodzić, jednak jeśli nie zrobisz tego odpowiednio szybko, to tylko pogorszysz swoją sytuację. Zaakceptowanie swojej trudnej sytuacji to pierwszy krok w kierunku wyjścia z zadłużenia. Jeśli pogodzisz się z tym, że musisz spłacić pieniądze swoim wierzycielom i uwierzysz w to, że problem sam się nie rozwiąże, to jesteś na dobrej drodze.

Przeanalizuj swój domowy budżet

Jeśli już pogodziłeś się ze swoją trudną sytuacją, to przyszedł czas na kolejny krok, czyli analizę budżetu. Bardzo dokładnie oblicz ile pieniędzy potrzebujesz, aby opłacić rachunki i najważniejsze rzeczy takie jak zakupy spożywcze. Weź pod uwagę tylko te rzeczy, które naprawdę są Ci niezbędne do życia. Sumę, która Ci wyszła, odejmij od swojego miesięcznego budżetu i zapisz ją na kartce. Następnie oblicz ile miesięcznie musisz płacić za raty kredytów i pożyczek. Jeśli suma jest mniejsza niż ta, którą przed chwilą zapisałeś na kartce, to sytuacja wcale nie jest taka zła, a Ty masz szansę wyjść z zadłużenia.

Osoby, które są zadłużone, powinny unikać nadmiernego wydawania pieniędzy i zmniejszyć wydatki na niepotrzebne rzeczy takie jak np. wypady do restauracji czy do kina. Na jakiś czas będziesz musiał praktycznie całkowicie zrezygnować z takich przyjemności po to, aby mieć z czego zapłacić długi i odłożyć trochę pieniędzy np. na spłatę odsetek. Na początku może to być trudne, ale po jakimś czasie się do tego przyzwyczaisz i zauważysz, ile pieniędzy wydawałeś bez sensu. To także doskonały moment na zrezygnowanie z używek takich jak papierosy. Jeśli z nich zrezygnujesz, to będziesz w stanie zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy.

Znajdź dodatkowe źródło dochodu

W gorszej sytuacji są dłużnicy, których miesięczna suma rat przekracza kwotę, która zostaje im po zapłaceniu „za życie”, czyli mieszkanie, jedzenie itp. W takiej sytuacji najlepszym pomysłem będzie znalezienie dodatkowego źródła dochodu. Dodatkowa praca w momencie, gdy i tak już pracujesz na etacie, może wydawać się zbyt męcząca, ale warto przemęczyć się przez jakiś czas i wziąć nadgodziny w pracy lub znaleźć dodatkowe zajęcie poza pracą. W taki sposób zyskasz dodatkową wypłatę, która pomoże Ci uregulować zadłużenie i wyjść z trudnej sytuacji.

Spróbuj dogadać się ze swoimi wierzycielami

Instytucji, która pożyczyła Ci pieniądze, zależy na tym, aby je odzyskać a Tobie na tym, aby je oddać i nie mieć długu. Właśnie dlatego nie powinieneś unikać swoich wierzycieli i jak najszybciej iść z nimi porozmawiać na temat warunków spłaty zadłużenia. Być może uda Ci się wynegocjować lepsze warunki spłaty i zamiast brania nadgodzin lub szukania dodatkowej pracy wystarczy, że wierzyciel daruje Ci spłacanie odsetek lub zmniejszy wartość miesięcznej raty i wydłuży czas spłaty.

Skonsoliduj swoje zadłużenie

Jeśli negocjacje z wierzycielami nie przyniosły Ci zadowalających rezultatów, to możesz pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym. Czy konsolidacja kredytu się opłaca https://habzafinanse.com.pl/trudne-kredyty-dla-zadluzonych/? Jeśli masz kilka różnych zadłużeń i nie radzisz sobie z ich spłatą, to może Ci się ona opłacić. Polega ona na połączeniu wszystkich Twoich długów w jeden. Dzięki temu nie będziesz musiał martwić się starymi długami i zyskasz jedną, niższa miesięczną ratę. Jeśli więc zastanawiasz się, czy opłaca się konsolidacja kredytów, a dalej masz zdolność kredytową, to koniecznie idź do banku i zapytaj o ofertę. Jeśli będzie ona korzystna i rzeczywiście znacząco obniży miesięczne raty, które musisz płacić, to może Ci to pomóc wyjść z długów.

Dodaj komentarz