Z biegiem czasu rodzą się nowe zawody, a w zapomnienie odchodzą stare. Są jednak takie, których kres ciężko przewidzieć. Nie, wcale nie mowa tu o „najstarszym zawodzie świata”, a o popularnej w praktycznie każdym miasteczku wulkanizacji. Czy zawód wulkanizatora ma się naprawdę tak dobrze, jak wiedzie się zakładom wulkanizacyjnym w małych i dużych miastach i czy z wulkanizacji da się wyżyć?
Wulkanizator czyli kto?
Wulkanizatorem nazywamy osobę, która pracuje w zakładzie oponiarskim czyli warsztacie wulkanizacyjnym. Do podstawowych zadań wulkanizatora nalezą serwis opon i wszystko co się z nim wiąże czyli wymiana, naprawa czy chociażby czyszczenie ogumienia. Obowiązki wulkanizatora dotyczą wszystkiego co tyczy się opon, a więc również ich elementów – felg. Także one wymagają regularnych napraw, renowacji czy po prostu malowania.
Wulkanizacja to ciężka praca fizyczna, która nie zawsze jest sowicie wynagradzana. Wiele zależny od miejsca w którym pracuje wulkanizator, a także konkretnego okresu w roku. Sezonowość tego zwodu polega na rozłożeniu ciężaru pracy wulkanizatora na okresy – praktycznie 80% dochodów zakładu generowana jest podczas letniej i zimowej wymiany opon. To właśnie w tych miesiącach wulkanizatorzy pracują i zarabiają najwięcej. To również miesiące, w których zatrudnienie w warsztatach gwałtownie rośnie – niezależnie czy mamy odczynienia z wielkim miastem czy małym miasteczkiem.
Wulkanizator z Poznania – o wulkanizacji w wielkich miastach
Wulkanizacja w dużych miastach rządzi się swoimi prawami. Nie ma tu miejsca na duże nasycenie zakładów. Warsztaty rozłożone są zwykle przy głównych trasach dojazdowych i raczej ze sobą nie konkurują. Istotna jest też sama wielkość obiektów – mało kto prowadząc wulkanizację w mieście może pozwolić sobie na niewielki, kameralny warsztat. Górują duże obiekty zrzeszone pod sieciowymi markami. To wszystko tworzy specyficzne cechy. Niezależnie czy interesuje nas wulkanizacja w Poznaniu, Warszawie czy Krakowi –wszędzie tam napotkamy podobne zjawisko.
Wulkanizator Mosina – o wulkanizacji w miasteczkach
Jeśli chodzi o zawód jakim jest wulkanizator Mosina ma się czym pochwalić. Jest to jedno z miast wielkopolski, w którym występuje największa liczba zakładów wulkanizacyjnych w tym województwie. Duża ilość warsztatów spowodowana jest tym, że Mosina jest sypialnią dla mieszkańców Poznania. Oznacza to, że większość z takich usług jak fryzjerstwo, zakupy spożywcze czy właśnie wulkanizacja wykonywana jest miejscu zamieszkania.
Mosina to tylko przykład. Podobnie jest w wielu polskich miasteczkach. Duże nasycenie warsztatów charakterystyczna cecha wulkanizacji w miasteczkach.
Czy zawód wulkanizatora się opłaca?
I tak i nie. Sezonowy charakter zawodu rodzi wiele niebezpieczeństw. Niezależnie czy mamy do czynienia z wulkanizacją w małym czy dużym mieście – i tu i tu zagrożenie utratą pracy jest duże podczas martwych miesięcy. Wulkanizator, który potrafi jednak coś więcej niż tylko zmieniać opony nie powinien czuć presji. W każdym miesiącu ludzie przebijają opony i krzywią felgi.