Prawidłowy wywóz gruzu – co należy wiedzieć?

Prawidłowy wywóz gruzu – co należy wiedzieć?

Niemal każde prace remontowe czy budowlane wiążą się z powstawaniem odpadów nazywanych również gruzem. Niestety, nie należą one do śmieci, które możemy umieścić w dowolnym śmietniku. Przeprowadzając remont, należy więc pamiętać, by zaplanować odpowiedni wywóz gruzu, dzięki któremu odpady trafią w przeznaczone do tego miejsce. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wygląda prawidłowy wywóz gruzu.

Jedną z kwestii, których nie unikniemy podczas budowy czy remontu, jest gruz, który się wtedy tworzy. Takie odpady wymagają zgodnej z przepisami utylizacji, dlatego wyrzucając gruz, musimy pamiętać o tym, by wywieźć do w odpowiednie miejsce. Do tego jednak potrzebne są specjalne kontenery o rozmiarze dopasowanym do ilości powstałego w trakcie prac gruzu. Właśnie dlatego wywóz gruzu Warszawa to zadanie dla specjalistów. Korzystając z usług zajmującej się tym firmy, oszczędzamy cenny czas i mamy pewność, że odpady trafią tam, gdzie powinny. Co jednak zalicza się do gruzu? Jakie odpady umieszczać w kontenerze na gruz? O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Zapraszamy do lektury!

Jakie odpady zaliczają się do gruzu? 

Mówiąc o gruzie, mamy na myśli odpady budowlane i poremontowe, które wymagają specjalnego potraktowania. Ich właściwości powodują bowiem, że nie możemy ich sortować i utylizować wraz z innymi śmieciami. Do gruzu zaliczamy m.in. zbity tynk, beton, cegły czy ściągnięte ze ścian i podłóg płytki. W kontenerze na gruz mogą również znaleźć się takie materiały jak wełna mineralna, styropian, guma, sztuczna trawa, płyty gipsowe czy ceramika. Warto jednak pamiętać o tworzywach, które nie mogą trafić do gruzu. Mowa tutaj o szkodliwym dla zdrowia eternicie i azbeście. Materiały te wymagają specjalnego procesu utylizacji.

O czym należy pamiętać podczas wywozu gruzu?

Wbrew pozorom wywóz gruzu to nie taka prosta sprawa. W związku z tym rozpoczynając remont, warto skorzystać w tym celu z usług specjalizującej się w tym firmy. Zapewni nam ona odpowiednie kontenery na gruz, które zapewnią bezpieczeństwo podczas składowania i transportu gruzu w przeznaczone do tego miejsce. Osoba decydująca się na taką pomoc musi jednak pamiętać o konieczności przygotowania miejsca na postawienie kontenera. Nie jest to problemem, jeśli pojemnik może stanąć na prywatnej posesji. Umieszczając kontener na ulicy, chodniku czy innym terenie należącym do gminy lub miasta, należy najpierw zdobyć pozwolenie od właściwego urzędu. Odpowiednio przeprowadzony wywóz gruzu pomoże nam uniknąć wysokich kar, które grożą za jego niewłaściwe składowanie i nielegalny wywóz.

Dodaj komentarz