Jak działa kredyt w rachunku bieżącym?

Jak działa kredyt w rachunku bieżącym?

Każdemu przedsiębiorcy może zdarzyć się, że firma potrzebować będzie zastrzyku gotówki. Czy to bieżące potrzeby, większe inwestycje, czy dowolny inny cel. Najbezpieczniej i najłatwiej jest uzyskać ją oczywiście w banku. Usłyszeć możemy przede wszystkim o kredytach inwestycyjnych i obrotowych, często warty uwagi kredyt konsolidacyjny, ale w wielu przypadkach lepiej sprawdzi się kredyt w rachunku bieżącym, mimo tego, że znacznie mniej się o nim mówi. W takim razie jak działa kredyt w rachunku bieżącym? Na czym on polega?

Na czym polegają kredyty w rachunku bieżącym?

Kredyty w rachunku bieżącym można przyrównać do kredytów odnawialnych, ponieważ działają na niemal identycznych zasadach. Różnica jest taka, że kredyty w rachunku bieżącym kieruje się bezpośrednio do firm.

Niekoniecznie trzeba nawet mieć jakiekolwiek problemy czy większe problemy finansowe, aby sięgnąć po taki rodzaj kredytu. Jego największą zaletą jest bowiem fakt, że nawet jeśli już go zaciągniemy, w praktyce wcale nie musimy go używać i dzięki temu nie poniesiemy żadnych lub niemal żadnych kosztów (przy zaciąganiu zobowiązana wymagana może być prowizja za jego udzielenie).

Kredyty w rachunku bieżącym funkcjonują jako dodatkowy limit na koncie firmowym (czy też osobistym, jeśli na przykład prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą i nie mamy dedykowanego konta firmowego). Póki mamy na koncie wystarczająco własnych środków, wydawać by się mogło, jakby tego kredytu wcale nie było.

Odsetki zaczynają się naliczać dopiero w momencie, kiedy do transakcji czy przelewu niewystarczające okażą się nasze własne fundusze i niezbędne będzie naruszenie przyznanego limitu. Następnie każdy przelew przychodzący czy wpłata na konto wykorzystana będzie na pokrycie wykorzystanego limitu.

Wykorzystywać i uzupełniać limit można dowolną ilość razy w ciągu trwania kredytu (zazwyczaj jest to 12 miesięcy, ale można go przedłużyć, jeśli współpraca układała się owocnie), a o spłatę pozostałej należności bank upomni się dopiero po jego zakończeniu.

Warunki dla kredytów w rachunku bieżącym

Jak to zwykle bywa w przypadku kredytów, to, na jaką kwotę zostaną przyznane (i czy w ogóle) zależy od wielu czynników.

W pierwszej kolejności warto wskazać, że kredyt w rachunku bieżącym otrzymać mogą z reguły jedynie firmy, które istnieją od co najmniej roku. Ponadto niezbędne może być posiadanie konta w danym banku już od dłuższego czasu (na przykład od kilku miesięcy).

Po zawnioskowaniu o kredyt bank przeanalizuje zdolność kredytową firmy, jej sytuację finansową, obroty i inne czynniki i na tej podstawie zadecyduje, czy przyzna kredyt, a jeśli tak, to o jakiej wysokości.

Dodaj komentarz