Czym różni się wykładzina domowa od wykładziny obiektowej – podstawowe różnice

Czym różni się wykładzina domowa od wykładziny obiektowej – podstawowe różnice

Podczas wyboru wykładziny wiele osób kieruje się jedynie jej wyglądem. Wbrew pozorom dobór odpowiedniej wykładziny do pomieszczenia nie jest zadaniem tak prostym, jak mogłoby się to wydawać. Oprócz tego, że do wyboru mamy mnóstwo kolorów i wzorów wykładzin, to istnieją także różne ich rodzaje – domowe i obiektowe.

Już po samej nazwie obu tych produktów można domyślić się, jakie jest ich przeznaczenie. Warto jednak wiedzieć, czym jeszcze różni się od siebie wykładzina domowa i obiektowa. Mają one bowiem pewne parametry, które sprawią, że lepiej lub mniej będą sprawdzać się one w konkretnych miejscach. Oto podstawowe różnice między wykładziną domową a obiektową.

Co różni się wykładzina domowa od obiektowej?

Główną różnicą, która występuję pomiędzy tymi produktami, którą warto jest wymienić na samym początku, jest wytrzymałość. Otóż wykładzina obiektowa jest o wiele bardziej wytrzymała niż wykładzina domowa. Jak wiadomo, po mieszkaniu na co dzień porusza się o wiele mniej osób niż w biurze. Z tego względu nie ma konieczności, aby wykładzina, która się tam znajduje, miała podwyższony poziom wytrzymałości np. na ścieranie. Zupełnie odwrotnie jest w biurach, centrach handlowych, urzędach czy też na lotniskach. Tam wykładzina musi być bardziej wytrzymała, ponieważ porusza się po niej kilkaset, a nawet kilka tysięcy ludzi dziennie.

Duże natężenie ruchu na wykładzinie domowej mogłoby sprawić, że ta już po kilku miesiącach od położenia wyglądałaby nie najlepiej. O wiele lepiej jest w tym przypadku postawić na wykładzinę biurową, która mimo upływu lat dalej będzie wyglądać w takim miejscu dobrze. Kolejną kwestią jest łatwość w czyszczeniu obu tych powierzchni. Zazwyczaj wykładziny obiektowe łatwiej jest utrzymać w czystości niż wykładziny domowe, a ich konserwacja nie wymaga sporo wysiłku i czasu.

Czy można stosować wykładzinę domową w obiektach o natężonym ruchu?

Niekiedy może nam przyjść do głowy, aby nieco zaoszczędzić i użyć tańszej wykładziny domowej do biura czy innego miejsca o natężonym ruchu. Nie jest to jednak dobry pomysł. Dlaczego? Ponieważ w niedługim czasie od jej położenia najpewniej będzie ona wymagała wymiany. Wykładzina domowa nie jest bowiem dostosowana do dużego ruchu, który panuje w obiektach użytku publicznego. Wykładzina domowa w biurze sprawdzi się tylko wtedy, gdy przebywa w nim tylko kilka osób, które większość dnia spędzają przed komputerem.

Dodaj komentarz