Zasady skutecznej sprzedaży wysyłkowej

Zasady skutecznej sprzedaży wysyłkowej

W dzisiejszych czasach wiele osób, spośród tych, które pragną działać w biznesie stawia na sprzedaż przez Internet. Zachęcają do tego sukcesy innych, dużych sklepów internetowych. 

Jak zacząć sprzedaż przez Internet?

Rozpoczęcie sprzedaży internetowej jest stosunkowo łatwe i nie wymaga dużego kapitału. To właśnie dlatego wiele osób na swój pierwszy biznes wybiera handel wysyłkowy. W wielu branżach, przy towarach o niedużych gabarytach z powodzeniem można na początku prowadzić taki handel we własnym domu a nawet w mieszkaniu. Dzięki temu, że nie trzeba płacić dodatkowo za wynajem oraz zamrażać bardzo dużych środków w towarze na taki biznes zdecydować może się prawie każdy. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że początek handlu internetowego wcale nie ma miejsca wtedy, gdy wystawimy pierwsze oferty sprzedaży.

Swoje przygotowania do prowadzenia biznesu warto rozpocząć dużo wcześniej. Przede wszystkim należy dobrze przemyśleć kwestię wyboru sprzedawanego asortymentu. Wskazane jest by sprzedawać towary, które dobrze znamy i które mieszczą się w zakresie naszych zainteresowań. Przed podjęciem decyzji o tym, co będzie przedmiotem sprzedaży warto sprawdzić konkurencję oraz potencjalny popyt na dane towary. Gdy mamy już te informacje powinniśmy poszukać solidnego dostawcy. Bardzo często, dzięki partnerskiej współpracy z dostawcą udaje się sprzedawać towary, które nawet nie muszą być magazynowane w sklepie internetowym, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Gdzie prowadzić sprzedaż wysyłkową?

Dla przedsiębiorcy działającego w obszarze handlu wysyłkowego najbardziej pożądana sytuacja jest wtedy, gdy posiada on własny sklep internetowy. Obecnie za stosunkowo niewysoki abonament taki sklep można utworzyć na wielu platformach. Cała trudność polega jednak na jego skutecznym wypozycjonowaniu co zajmuje wiele czasu i pochłania duże środki. Jeśli wiec nie mamy jeszcze popularnego sklepu internetowego możemy prowadzić sprzedaż na dużych platformach sprzedażowych typu marketplace, na portalach ogłoszeniowych, w galeriach rękodzieła czy z pomocą portali społecznościowych.

Jak zorganizować szybkie wysyłki?

Dostawa zamówień w sklepie internetowym jest nie mniej ważna od doboru asortymentu czy ustalenia polityki cenowej. Jest sprawą oczywistą, że klienci chcą mieć zamówiony towar u siebie jak najszybciej. Jednocześnie chcieliby oni płacić za wysyłki jak najmniej. Dobrze jest więc zaoferować co najmniej kilka form dostawy. Nie może wśród nich zabraknąć oczywiście dostaw kurierskich, które uważane są za najszybsze i najpewniejsze.

Obecnie bardzo rośnie także popularność paczkomatów, które pozwalają na odbiór towarów w dowolnej porze. Każdy sprzedawca wysyłkowy powinien także dbać o bezpieczne i solidne pakowanie zamówień. W tej kwestii zdecydowanie nie można oszczędzać, bo późniejsze koszty zwrotów czy reklamacji mogą oznaczać tylko stratę dla firmy. Jeśli sklep jest duży a ilość wysyłek znaczna, można ich obsługę zlecić firmie zewnętrznej.

Jak dbać o klientów w handlu internetowym?

W handlu wysyłkowym podobnie jak w tradycyjnym liczy się fachowa i szybka obsługa, profesjonalne porady i elastyczne podejście do klienta. Turaj również przedsiębiorca pracuje na swoją renomę i po pewnym czasie będzie mógł liczyć na powracanie zadowolonych klientów. Sprzedawca internetowy w miarę możliwości powinien starać się być dostępnym dla swoich klientów. Warto wiec szybko odpowiadać na zapytania i sprawnie rozpatrywać zwroty oraz reklamacje. Podobnie jak w sklepach stacjonarnych klientów można przyciągać promocjami i rabatami. 

Dodaj komentarz