Sklep internetowy z żywnością – czy to możliwe?

Sklep internetowy z żywnością – czy to możliwe?

Rynek e-commerce w Polsce rośnie w bardzo szybkim tempie, a Polacy coraz chętniej dokonują zakupów przez internet. Jeszcze kilka lat temu kupowano głównie elektronikę, a zakupy na przykład żywności traktowane były jako niepotrzebna ekstrawagancja. Od pewnego czasu jednak nastawienie konsumentów zaczęło się zmieniać, więc i branża spożywcza coraz odważniej wchodzi w świat e-handlu. Polacy powoli przekonują się, że jedzenie równie dobrze można zakupić przez internet, jak w osiedlowym sklepie.

E-sklep z żywnością – czy to możliwe ?

Nic dziwnego, że branża wyczuwając coraz większe zapotrzebowanie rynku odważnie zaczęła stawiać na sklepy internetowe z jedzeniem i innymi produktami żywnościowymi. Największe sieci handlowe już dawno uruchomiły sklepy internetowe, z możliwością dostawy do domu. Jak grzyby po deszczu wyrastają też niewielkie e-sklepy, w których możemy zaopatrzyć się w towary bardziej niszowe, jak ekskluzywna kawa, czy niespotykane w naszym kraju słodycze.

Czy to dobry pomysł na biznes?

W czasach rosnącego popytu nie jest niczym dziwnym, że coraz więcej osób chcących spróbować sił w biznesie wpada na pomysł założenia sklepu właśnie z produktami żywnościowymi. Chociaż taki krok może się wydawać ciekawy, czy nawet na swój sposób ekscytujący, a możliwe zyski liczone w tysiącach złotych miesięcznie, to wciąż trzeba mieć na uwadze, że prowadzenie sklepu z produktami żywnościowymi, wcale nie jest łatwym kawałkiem chleba.

Jakie formalności ?

Przy zakładaniu sklepu w którym chcemy sprzedawać produkty żywnościowe, musimy pamiętać o dopełnieniu wielu formalności, jeżeli nie chcemy mieć nieprzyjemnych konsekwencji już na starcie. Przede wszystkim ważne jest posiadanie magazynu, gdzie będziemy przechowywać nasze towary. Magazyn taki musi być dostosowany pod względem przechowywania żywności, oraz powinna w nim panować temperatura odpowiednia dla produktów, które chcemy sprzedawać. Zazwyczaj jest to maksymalnie 20 stopni Celcjusza, ale jeżeli sprzedajemy produkty wymagające niższych temperatur, na przykład czekoladę, czy lody, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne chłodnie do ich przechowywania.

Teoretycznie moglibyśmy co prawda przechowywać towary w naszym domu, lub w jednym z pomieszczeń gospodarczych, ale próba zarejestrowania takiego “magazynu” może być dla nas bardzo trudna, jeśli nie niemożliwa. Sanepid bowiem mało przychylnie patrzy na ten sposób magazynowania towarów i może okazać się, że po prostu odmówi nam rejestracji, przez co uruchomienie naszego e-sklepu będzie niemożliwe.

Magazyn taki najlepiej więc wynająć od zewnętrznej firmy, oraz dokładnie upewnić się, że posiada on wszelkie możliwe certyfikaty, oraz zgodę Sanepidu na przechowywanie w nim żywności. Następnie musimy zgłosić naszą działalność wraz z magazynem na 14 dni przed sprzedażą pierwszego produktu. Należy zarejestrować się osobiście w oddziale Sanepidu właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Jeżeli załatwienie wszystkich formalności pójdzie nam gładko, możemy w końcu otwierać nasz wymarzony sklep. Jeżeli zadbamy o to, by sprzedawane przez nas produkty były dobre jakościowo, a dodatkowo w parze pójdzie z tym efektywny marketing, mamy duże szanse na odniesienie sukcesu.

Dodaj komentarz