Pożyczka bez zdolności kredytowej

Pożyczka bez zdolności kredytowej

Nie każdy wysyłając do banku wniosek o kredyt może być pewnym otrzymania pozytywnej odpowiedzi. Coraz więcej osób spłaca naraz kilka różnych zobowiązań, a do tego ma problemy z terminowością spłaty rat. Obniża się dzięki temu nasza zdolność kredytowa i jeśli zajdzie konieczność zaciągnięcia kolejnego zadłużenia, musimy liczyć się z tym, że szanse na uzyskanie pomocy w banku są stosunkowo niewielkie. Czy jest szansa na uzyskanie pożyczki bez zdolności kredytowej? Jak sprawdzić zdolność kredytową i po co to robić?

Czym jest zdolność kredytowa

Jest to, najprościej ujmując, możliwość potencjalnego kredytobiorcy do spłaty całości kredytu – razem z odsetkami, prowizjami i innymi opłatami dodatkowymi. Wpływa na nią cały szereg czynników, znacznie więcej, niż większość osób mogłaby podejrzewać. Kluczowe są oczywiście nasze miesięczne wydatki i przychody. Jeśli po uregulowaniu wszystkich innych zobowiązań w naszym domowym budżecie pozostaje pustka, bank nie będzie skłonny udzielić nam kredytu. Nie będzie go w końcu z czego spłacać. Istotna jest także nasza historia kredytowa, a więc to, czy spóźnialiśmy się ze spłacaniem rat obecnych lub przeszłych zobowiązań. Jeśli tak, spada nasza wiarygodność i razem z nią zdolność kredytowa. Co ciekawe, banki biorą pod uwagę także stan cywilny (lepiej być po ślubie), wiek, zawód oraz formę i staż zatrudnienia. Warto jest wiedzieć, jak sprawdzić zdolność kredytową, aby móc bez wycieczki do banku ocenić, czy mamy szansę na kredyt. Można to zrobić za pomocą dostępnych powszechnie w Internecie kalkulatorów zdolności kredytowej.

Gdzie dostaniemy pożyczkę mimo braku zdolności kredytowej

Wiele firm pożyczkowych ogłasza w swoich reklamach, że nie sprawdza zdolności ani historii kredytowej klientów, nie zagląda więc do BIKu czy KRD. Faktycznie, w instytucjach pozabankowych pożyczkę może uzyskać niemal każdy, a do tego szybko, wygodnie i z minimum formalności. Dla bezpieczeństwa warto korzystać tylko z usług firm wiarygodnych, o ugruntowanej pozycji na runku. Należy mieć także świadomość, że wszystkie te pozytywne aspekty pożyczek pozabankowych odbijają się na całkowitym koszcie zobowiązania. Po dodaniu odsetek i prowizji może okazać się, że spłacać będziemy sumę wielokrotnie większą od tego, co pożyczyliśmy. Żeby tego uniknąć, powinno się zwracać uwagę na oprocentowanie pożyczki i dodatkowe opłaty zawarte w umowie. Dobrym wskaźnikiem opłacalności pożyczki jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Im wyższa, tym gorzej dla nas.

Pożyczki bez zdolności kredytowej są łatwo dostępne i bardzo popularne wśród Polaków. Należy jednak zaciągać je z głową, aby nie mieć później problemów.

Dodaj komentarz