Franczyza pomysłem na biznes

Franczyza pomysłem na biznes

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że franczyza jest jednym z najbardziej nowoczesnych modeli rozwoju biznesu. Bazuje na określonej umowie między poszczególnymi podmiotami, która określa obowiązki stron. Godny uwagi jest również fakt, że ma charakter umowy ekonomiczno-prawnej. Przedsiębiorca w ten prosty sposób może prowadzić firmę pod znaną marką, Istnieje wtedy zdecydowanie większa szansa na sukces.

Największe zalety franczyzy

Do zdecydowanie najczęściej wymienianych atutów omawianego rozwiązania należy zaliczyć możliwość korzystania z zasobów wiedzy, renomy, modelu sprzedaży czy systemu promocji franczyzodawcy. Ponadto przedsiębiorca będzie mógł korzystać z działań promocyjnych i marketingowych franczyzodawcy, które są organizowana na ogólnokrajową skalę. Ogromną zaletą są także liczne kursy doszkalające, które franczyzobiorca dostanie, jako wartość dodaną do umowy. Godny uwagi jest również fakt, że wybranie opcji franczyzy sprawia, że dany podmiot będzie miał zdecydowanie większą pozycję ekonomiczną w porównaniu do innych przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność.

Jak wygląda umowa franczyzy?

Osoby, które podejmą decyzję o zawarciu franczyzy muszą wiedzieć, że poddadzą się reżimowi prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach narzuconych przez określonego franczyzodawcę. Ryzyko jest oczywiście znacznie mniejsze, niż w przypadku wejścia na rynek z własnym pomysłem. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zminimalizowanie ewentualnego ryzyka jest spowodowane faktem, że franczyzodawca sprzedaje sprawdzony pomysł na biznes, który mógł wcześniej zweryfikować m.in. przez kontrole zysków innych franczyzobiorców.

Warto również wiedzieć, że franczyzodawca oddaje do dyspozycji franczyzobiorcy prawa własności przemysłowej oraz intelektualnej. Umowa musi zatem w określony sposób chronić prawa wspomnianego wcześniej franczyzodawcy. Oczywiście wszystkie uzgodnienia i porozumienia są sporządzone w bardzo zrozumiałym języku. Należy mieć świadomość, że umowa powinna zawierać oznaczenie stron, zasady przystąpienia do systemu, a także prawa oraz obowiązki stron.

Jakie są wady franczyzy?

Wadą jest przede wszystkim konieczność uiszczania regularnej opłaty na rzecz franczyzodawcy. Ponadto w umowie bardzo często znajdują się także zapisy dotyczące uiszczania kar umownych w momencie, gdy zostaną naruszone zasady franczyzy. Bardzo często wymienianą wadą jest także obowiązek przestrzegania reżimów, które zostały ustanowione przez franczyzodawcę. Przedsiębiorca jest bowiem wyłączony z procesów decyzyjnych.

Dodaj komentarz