Dlaczego warto inwestować w złoto?

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób jest zainteresowanych inwestycją w złoto. Nie wszyscy jednak przekonali się do wspomnianego rozwiązania. Jakie są zdecydowanie największe atuty lokowania swojego kapitału w metalach szlachetnych? W jaki sposób można się ustrzec przed ewentualną podróbką?

Odporność na kryzysy

Zdecydowanie najczęściej wymienianym argumentem przemawiającym za inwestycją w złoto jest fakt, że ochroni uchroni ono inwestora przed trudnymi czasami. Godny uwagi jest również fakt, że inwestycja w omawiany kruszec może zabezpieczyć portfel przed krachem na giełdzie. Bardzo duża liczba specjalistów uważa, że w najbliższym czasie może dojść do powstania bańki spekulacyjnej na Wall Street. Koniecznie trzeba również zdawać sobie sprawę, że podczas poprzednich kryzysów ekonomicznych złoto było traktowane, jako bardzo bezpieczna przystań dla kapitału. Ponadto lokowanie swoich oszczędności we wspomnianym metalu szlachetnym jest świetnym zabezpieczeniem przed ewentualnym spadkiem wartości pieniądza. Złoto będzie chroniło inwestorów przed ryzykiem inflacyjnym.

Elastyczność

Należy mieć świadomość, że złoto nie będzie narzucało konieczności systematycznych wpłat czy ponoszenia różnego rodzaju kosztów. Inwestor ma możliwość zainwestować w kruszec w dogodnym dla siebie czasie. Ponadto na jego zakup może być przeznaczona dowolna kwota. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że najbardziej popularną formą inwestowania w fizyczne złoto są sztabki. Inwestorzy przeważnie zaopatrują się w produkty 1 – uncjowe (ok. 31,1 g), a także 100 – gramowe. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób kupuje 1 – gramowe.

Nie istnieje ryzyko bankructwa

Złoto zaliczane jest przez specjalistów do najlepszych długoterminowych inwestycji. Godny uwagi jest fakt, że jego posiadanie nie będzie wiązało się z wypłacaniem dywidend. Omawiany metal szlachetny nie jest również obarczony żadnym ryzykiem bankructwa. Jak wiadomo w sytuacji globalnego kryzysu jest to ogromna zaleta. Inwestorzy doskonale zdają sobie sprawę, że nawet banki mogą ogłosić upadłość. Ponadto złoto jest wolne od podatku VAT czy zysków kapitałowych. Wystarczy sprzedać je później niż sześć miesięcy od momentu zakupu.

Niepodatność na ataki hackerskie

Należy mieć świadomość, że fizyczne złoto jest odporne na ataki hakerskie czy blackout. Dla złota problemu nie będą stanowiły także różnego rodzaju komplikacje technologiczne. W przypadku ewentualnego zagrożenia inwestor będzie mógł je zabrać ze sobą czy schować. Warto wiedzieć, że innych aktywów nie można w ten sposób uruchomić. Ponadto dzięki kruszcom można skumulować stosunkowo dużą wartość w bardzo małym gabarycie. Godny uwagi jest fakt, że 1 mln złotych można bez większego problemu zamknąć w zaledwie 5 kg sztabce.

W jaki sposób można się ustrzec przed ewentualną podróbką?

Jak wiadomo największym ryzykiem związanym z zakupem omawianego metalu szlachetnego jest możliwość otrzymania podróbki. Można jednak się tego ustrzec zaopatrując się u sprawdzonego i wiarygodnego producenta czy dystrybutora. Należy mieć świadomość, że niektórzy gwarantują, że odkupią złoto od inwestora. Oczywiście istnieje również bardzo dużo sposobów na sprawdzenie autentyczności kruszcu. Najprostszy test można wykonać przy użyciu magnesu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że złoto jest obojętne magnetycznie. Nie może zatem przyciągać się do wspomnianego magnesu. Można również wykorzystać do tego celu spektrometr masowy. W najprostszym możliwym ujęciu jest to urządzenie, które pozwala w wygodny i szybki sposób sprawdzić autentyczność złota. Osoba zainteresowana pozna skład chemiczny sztabki lub monety. Ponadto w żaden sposób nie zostanie naruszony jej stan. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób używa linijki menniczej. Pomaga ona w zważeniu i zmierzeniu monety. Rekomendowane jest również korzystanie z aplikacji internetowych. Dzięki nim możliwe będzie rozpoznanie monet bulionowych, które zostały wykonane z wolframu.

Dodaj komentarz