Dlaczego warto inwestować w platynę?

Dlaczego warto inwestować w platynę?

Należy mieć świadomość, że platyna jest kolejnym metalem inwestycyjnym obok srebra i złota. Nie wszyscy wiedzą, że wspomniany kruszec jest znacznie droższy w porównaniu do złota. Nie wszyscy jednak jeszcze przekonali się do inwestowania we wspomniany metal szlachetny.

Platyna, czyli ryzyko dla osób bogatych?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że inwestorzy w platynę bardzo często podkreślają, że jest do bardzo bezpieczna lokata kapitału, gdyż platyna jest najdroższym metalem szlachetnym dostępnym na rynku. Nie należy się spodziewać w najbliższych latach obniżki cen, gdyż platyna jest bardzo rzadka. Godny uwagi jest fakt, że jej złoża są aż 15 razy mniejsze w porównaniu do złota. Ponadto jej wydobycie prowadzone jest ręcznie. Część ekspertów mówi nawet o dolnej granicy ceny wspomnianego kruszcu, która nigdy nie zostanie przekroczona. Warto wiedzieć, że największe złoża platyny znajdują się w Zimbabwe oraz RPA. Nie wszyscy wiedzą, że pracownicy pracują w bardzo trudnych warunkach. Przeważnie chorują na gruźlicę i HIV. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że obecnie zapotrzebowanie na metal szlachetny przekracza jej wydobycie o 5%.

W jaki sposób można inwestować w platynę?

Należy mieć świadomość, że platyna jest notowana na giełdzie tak samo, jak złoto, srebro. Można zdecydować się na zakup fizycznej platyny, akcji kopalni, która zajmuje się wydobyciem tego metalu szlachetnego, czy papierów wartościowych posiadających zabezpieczenie w platynie.

Jak kupić kruszec?

Warto wiedzieć, że platyna dostępna jest w postaci monet oraz sztabek. Godny uwagi jest fakt, że monety są nie tylko bardziej odporne na ewentualne fałszowanie, ale również bezpieczniejsze. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniane monety z platyny są emitowane w bardzo ograniczonych nakładach. Należy mieć świadomość, że najbardziej znane platynowe monety to: Kanadyjski Liść Klonowy (Maple Leaf), Dziobak (Platypus), Wyspa Man (Isle of Man) i Koala. Warto wiedzieć, że omawiane platynowe monety cechują się bardzo duża gęstością. Wynosi ona bowiem, aż 999,5. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że zawierają w swoim składzie 99,95% czystego kruszcu. Nie można jednak zapomnieć, że monety będą bardzo podatne na różnego rodzaju zarysowania, odgniecenia czy otarcia. Rekomendowana jest ich ochron przed uszkodzeniami, ponieważ stan monet będzie miał ogromny wpływ na ich wartość.

Na rynku dostępne są platynowe sztabki w różnych rozmiarach. Najmniejsze ważą zaledwie 10 g, z kolei największe – 1 kg. Nie wszyscy wiedzą, że cena platyny w sztabkach będzie miała bardzo dużą rozpiętość. Najmniejszą sztabkę można kupić za 2 tysiące, a najdroższą za 160 tysięcy złotych. Oczywiście obecnie odsprzedaż platyny nie stanowi praktycznie żadnego problemu. Nie trzeba w tym celu wyjeżdżać za granicę. Inwestycje w platynę rekomendowane są doświadczonym inwestorom, którzy szukają ciekawych form do ulokowania kapitału, a także nie przerażą się ewentualnymi spadkami cen. Osoby początkujące powinny skoncentrować się na srebrze i złocie.

Wzrost zainteresowania platyną

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiana platyna nie ma takiej historii monetarnej, co srebro oraz złoto. Warto jednak wiedzieć, że została ona odkryta w XVII wieku w Meksyku. Godny uwagi jest jednak fakt, że wtedy nie rozumiano dokładnie zarówno wartości, jak i właściwości tego metalu szlachetnego. Określano ją bowiem “platina”, czyli “małe srebro”. Warto wiedzieć, że zainteresowanie kruszcem bardzo wzrosło w XIX oraz XX wieku. Ponadto XX wiek pozwolił na rozwinięcie technologii wykorzystującej platynę.

Podaż

Należy mieć świadomość, że ogólnodostępnej platyny jest bardzo mało. Jak zostało już wspomniane wcześniej złóż złota jest aż 15 razy więcej. Jak wiadomo cena platyny ustalana jest w oparciu o prawo popytu i podaży. Godny uwagi jest fakt, że gdyby w dniu dzisiejszym na giełdzie pojawił się ogromny popyt na omawiany metal szlachetny w wysokości 250$, oznacza to, że rynek jest zainteresowany zaabsorbowaniem rocznej produkcji kruszcu w ciągu zaledwie jednego dnia.

Dodaj komentarz